WFO Türkiye
WFO Türkiye

WASTE FREE OCEANS

PAGEV’in de üyesi olduğu Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği (European Plastics Converters - EuPC) tarafından Avrupa’da başlatılan ve Avrupa, ABD, Uzakdoğu-Hindistan, Ortadoğu-Afrika olmak üzere dört kıtada yürütülen Waste Free Oceans Hareketi, ülkemizde PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) öncülüğünde “Mutlu Balıklar” adıyla başlatılmıştır.

Av yasağı ile birlikte uygulamaya geçirilen Waste Free Oceans hareketi için Fransız balıkçı Thomazeau tarafından geliştirilen özel ağın deniz yüzeyini metal, cam, plastik gibi çeşitli atıklardan temizlemesi, toplanan bu atıkların geri dönüşüm ile tekrar ekonomiye kazandırılması ve av yasağı sırasında yapılacak bu çalışmalar ile balıkçıların da ek bir gelir sağlaması hedeflenmektedir. Geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar ise bertarafa gönderilecektir.

MUTLU BALIKLAR LANSMANI: BÜYÜKADA

“Mutlu Balıklar” projesinin açılış töreni İstanbul Büyükada’da; Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği EuPC Genel Sekreteri Alexandre Dangis, TÜDAV Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, Avrupa Parlamentosu Üyesi ve WFO Vakfı Başkanı Anna Rosbach, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Waste Free Oceans hareketi için özel ağın bağlandığı teknenin iskeleden hareketi ile başladı. Bu ağ, deniz yüzeyindeki atıkları temizlerken balıklara zarar vermeyecek şekilde tasarlandı. Ağı Türkiye’ye getiren Fransız balıkçı Thomazeau etkinlik öncesi Türk balıkçılara ağın kullanımı konusunda eğitim de verdi. Bir grup balıkçının da eşlik ettiği “Mutlu Balıklar” teknesinin Büyükada açıklarında deniz yüzeyinde topladığı atıklar sahile getirildi ve geri dönüşüme gönderilmek üzere bir vinç ile çöp konteynerine yüklendi.

 

 

MUTLU BALIKLAR: BOĞAZ TEMİZLİĞİ

“Mutlu Balıklar” projesinin devamı Beşiktaş Kuruçeşme Arena’da gerçekleştirildi. Faaliyet, Waste Free Oceans hareketi için özel olarak geliştirilen ağın bağlandığı teknenin iskeleden hareketi ile başlatıldı. Törene katılan konukların farklı bir tekne ile izlediği çalışmada Kuruçeşme Arena açıklarında deniz yüzeyinde toplanan atıklar sahile getirilerek geri dönüşüme gönderilmek üzere bir vinç ile çöp konteynerine yüklendi.

Teknelerin iskeleye dönmesinin ardından düzenlenen törende, sırasıyla; PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı, WFO Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Yavuz Eroğlu, WFO Eş Başkanı Bernard Merkx, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci ile Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar katılım sağlayan konuklara ve basın mensuplarına hitaben konuşmalarını gerçekleştirdi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3