Yapı & İnşaat

Tek kullanımlık şırıngalar, nakil için kan torbaları ve kalp kapakçıkları gibi plastik tıbbi ürünler olmasaydı modern sağlık hizmetleri yürütülemezdi. Plastik ambalajlar olağanüstü geçirmezlikleri, hafif, düşük maliyetli, dayanıklı, şeffaf ve diğer malzemelerle de uyumlu olmaları sayesinde özellikle tıbbi uygulamalara elverişlidir.

İnsanlar gitgide daha iyi, uzun ve kaliteli hayatlar sürmektedir. Modern plastik ürünlerinin sınır tanımaz çok yönlülüğü sayesinde 50 yıl önce akla hayale sığmayan tıbbi atılımlar artık sıradan bir hal almıştır.

Dayanıklılık ve aşınmaya karşı direnç
Dayanıklılık ve aşınmaya karşı direnç

Plastikler, doğrama ve tesisat gibi uygulamalarda ideal, dayanıklı malzemelerdir.
Ayrıca, paslanmazlıkları plastik borulara 100 yıl, yeraltı ve yerüstü kablolara 50 yıldan fazla kullanım ömrü sağlar.

Yalıtım
Yalıtım

Plastik malzemeler soğuk ve sıcağa karşı etkili yalıtım sağlar, sızıntıları önler ve evlerde enerji tasarrufu sağlayarak gürültü kirliliğini de azaltır.

Düşük maliyet
Düşük maliyet

Plastik parçaların üretimi ve montajı, parçalar özel tasarlanmış olsa dahi sıradan malzemelerden daha az maliyetlidir.
 

Minimum müdahale ve bakım
Minimum müdahale ve bakım

Plastik çok az bakım gerektirir, hatta hiç gerektirmez. Hafifliği nedeniyle plastik malzemelerin montaj, işletim ve bakımı kolaydır. Örneğin plastik borular esneklikleri sayesinde toprak hareketlerine dayanabilir.

Hijyenik
Hijyenik

Plastik boru, su tesisatı için ideal malzemedir. Plastikler, kolay temizlenebilir ve geçirimsiz olmalarından dolayı ev yüzeyleri ve zemin döşemelerinde de hijyenik bir tercihtir.

Sürdürülebilirlik
Sürdürülebilirlik

Plastikler, düşük maliyetli üretim, kolay montaj ve uzun ömür özellikleri sayesinde tasarruf sağlar. Ortalama bir evdeki plastik yalıtım ürünlerinin sağladığı enerji tasarrufu ile, imalatında kullanılan enerji yalnızca bir yılda geri kazanılabilir. Ayrıca bu plastikler tekrar kullanılabilir, geri dönüştürülebilir yahut enerjiye çevrilebilir.

Yenilik
Yenilik

Yıllar içinde plastikler yenilikçi şekil, özellik ve ebatlarıyla mimarlara bina tasarımında ilham vermiştir. Dahası plastiğin özellikleri de sürekli olarak geliştirilerek binanın maliyetinin azalmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktadır.

Yangın Güvenliği
Yangın Güvenliği

Şimdiye kadar yapı-inşaat sektöründe kullanılan birçok plastik ürün yangına karşı gösterdiği reaksiyon ve dirence göre değerlendirilmiştir. Duman dedektörleri, alarmlar ve otomatik yangın söndürme sistemleri çoğunlukla plastikten yapılır ve sektörün başat polimeri olan PVC'nin başarısı büyük ölçüde yangına karşı güvenlik sağlayan yapısal özellikleri sayesinde elde edilmiştir. Ayrıca bir maddenin yangında ne şekilde davrandığını belli şartlar altında ve farklı senaryolar karşısında değerlendiren Yangın Güvenlik Mühendisliği alanındaki ilerlemelerin mevzuatta yer alması beklenmekte, bu sayede yangın güvenliği sürdürülür hatta iyileştirilirken plastik malzemelere daha çok yerilmesi amaçlanmaktadır.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5