Ambalaj

Plastiğin bir ambalaj ürünü olarak yakaladığı ticari başarı esneklik (filmden sert uygulamalara kadar), dayanıklılık, hafiflik, kararlılık, geçirmezlik ve kolay sterilizasyon özelliklerini bir arada sunması sonucudur. Bu özellikler plastikleri her türlü ticari ve endüstriyel kullanıcı için ideal bir ambalaj malzemesi haline getirir.

Örneğin plastik gıda ambalajları, gıda ürününün lezzet ve kalitesini etkilemez. Esasen plastik maddelerin engelleyici özellikleri gıdanın doğal lezzetini korumasını sağlarken onu dışarıdan gelecek kirlenmeye karşı da korumaktadır. Ayrıca, maddenin benzersiz çok yönlülüğü taze et kaplama filmleri, içecek şişeleri, yemeklik yağ ve soslar, yoğurt ve margarin kapları gibi sayısız uygulamada ortaya koyulmaktadır.Plastik ambalajların sağladığı yararlardan yalnızca birkaçı aşağıdadır:
 

EN HAFİF AMBALAJ MALZEMESİ
EN HAFİF AMBALAJ MALZEMESİ

Avrupa'daki ürünlerin %50'den fazlası plastik malzemeyle ambalajlanmakta olup bu plastikler paket ağırlığının yalnızca %17'sini oluşturmaktadır. Dahası bu ağırlık geçen 10 yılda %28 oranında azaltılmıştır. Hafif ambalaj, navlunun azalması veya aynı adette ürün için daha az kamyon kullanılması anlamına gelir. Nakliyede harcanan enerjinin, emisyonların ve maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca üretilen atık miktarının azaltılmasına da yardımcı olur.

GIDA SAKLAMA VE KORUMA
GIDA SAKLAMA VE KORUMA

Plastik ambalaj, kolay bozulur gıdaları daha uzun süre korur. Gıdanın lezzetini ve besleyici değerini korurken atık üretiminin ve koruyucu madde kullanımının azalmasına yardımcı olur.

PRATİK ve YENİLİKÇİ
PRATİK ve YENİLİKÇİ

Günümüzde insanlar, etiket bilgisi ve kullanım talimatları net, açması ve kullanması kolay ambalajlar istiyor. Plastik ambalajın amacı da tam olarak budur. Örneğin yakın gelecekte iletken polimerler sayesinde yazdırılabilir RFID (Radyo frekans tanımlama) çipleri entegre edilip ürün kalitesi ve durumuna ilişkin değerli bilgiler sağlanacaktır.

GÜVENLİ ve HİJYENİK
GÜVENLİ ve HİJYENİK

Plastik ambalajlar gıda ve ilaçları kirlenmeye karşı koruyarak üretim, dağıtım ve teşhir esnasında mikropların yayılmasının önlenmesine yardımcı olur. Çocuk kilitli kapaklar ekstra koruma ve güvenlik sağlarken şeffaf ambalajlar sayesinde tüketiciler gıdaları dokunmak zorunda kalmadan seçebilirler, böylece zedelenme ve diğer hasarlar önlenmiş olur.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3