Spor, Hobi, Tasarım

Plastikler son yıllarda sporda devrimin öncüsü oldu. Modern spor dallarında olimpik atletlerin yeni rekorlar peşinde koştuğu parkurlardan ayakkabılara, elbiselere, güvenlik aksesuarlarına (kask, dizlik) ve stadyum inşaatına (su ve tahliye boruları, koltuklar, tavan) kadar plastik kullanılmaktadır. Örnek niteliğindeki bazı uygulamalar şunlardır:

Top ile oynanan oyunlarda plastik
Top ile oynanan oyunlarda plastik

Plastik malzemeler topla oynanan hemen hemen tüm oyunlarda kullanılır. Örneğin futbol, plastik sayesinde daha önce olduğundan daha hızlı ve teknik hale gelmiştir. Termal bağlama olarak adlandırılan ve kaynaksız bir yüzeye katı poliüretan katmanının yapıştırıldığı en yeni top üretim konsepti sayesinde, topun vuruşa hassasiyeti ve verdiği tepki iyileşmekte, çizeceği yol kestirilebilmekte, su çekmesi azaltılmakta ve yıpranmaya karşı dayanıklılık elde edilmektedir.

Spor ayakkabılarında plastik
Spor ayakkabılarında plastik

Ağırlığı gramlarla ölçülmesine rağmen atletlerin start çizgisinde ihtiyaç duyduğu güç ve esnekliği sağlayan koşu ayakkabıları, bir atlete yarış kazandırabilir. Plastik günümüzde koşu, atlama veya yürüyüş için üretilen ayakkabılarda önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin yürüyüş ayakkabılarının astar ve dili, su geçirmeyen ve nemin botun dış kısmından hızla buharlaşmasını sağlayan seyrek dokunmuş polyester kumaştan üretilmekte olup ayakları nemli ortamda kuru ve sıcak ortamda serin tutar. Etil vinil asetattan (EVA) elde edilen hafif orta taban kısmı konfor ve destek sağlar. Öte yandan polyester köpük dolgu da ayakkabının iç tabanında ekstra konfor sağlar.

Tenis sporunda plastik
Tenis sporunda plastik

Günümüzde spor malzemesi üreticileri hafif ve sağlam, mükemmel darbe emme sistemlerine sahip tenis raketleri yapmak için plastiğe başvuruyor. Artık oyuncular, sahip oldukları güçlü raketlerle daha kolay manevra imkanı buluyor. Bazı raketlerde merkezdeki boylamasına teller, top rakete vurduğunda çarpma titreşimini %45 oranında azaltan plastik bir kompozite gömülü, özel geliştirilmiş bir plastik çekirdekten geçirilmektedir. Bu yenilikçi teknoloji, başarı düzeyi ne olursa olsun tüm tenis tutkunlarına plastiğin yararlarını getirir.

Suda plastik
Suda plastik

Kompozit plastiklerin şekil verilebilir doğası, hafif ve dayanıklı, su sürtünmesi az dinamik gövdelerin üretilmesine imkan sağlar. Motor yatlar, yelkenli yatlar ve neredeyse diğer bütün teknelerde kompozitler gövde, güverte, üst yapı, hatta direk yapımında kullanılıyor. Karbon fiber kullanımı sayesinde yat yarışları da seviye atladı. Bu yenilikçi plastik bileşimleri daha fazla esneklik, üstün performans ve daha kısa sürede üretim avantajlarıyla sıradan malzemeleri büyük ölçüde kullanım dışı bırakmıştır.

Plastik ve çocuklar
Plastik ve çocuklar

50 yıla yakın bir süredir dünyanın her yerinden oyuncak üreticileri, en ünlü ve en popüler oyuncakları ve çocuk ürünlerini üretirken plastik kullanmaktadır. Bisiklet kaskları, şişme ürünler, dizlikler ve diğer spor donanımlarında kullanılan plastikler, çocukların her gün güvende kalmasına yardımcı olmaktadır. Plastik, piyasadaki en kapsamlı test edilmiş, iyi araştırılmış, dayanıklı, esnek ve düşük maliyetli malzemelerdendir.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3