KÜÇÜKÇEKMECE PAGEV MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AÇILDI
KÜÇÜKÇEKMECE PAGEV MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AÇILDI

KÜÇÜKÇEKMECE PAGEV MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AÇILDI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan plastik sektörüne ‘eğitim’ için de tam destek

Türk plastik sektörü bugün üretim kapasitesi ile Avrupa ikinciliği ve dünya yedinciliğini koruyor. 250 bini aşkın kişiye istihdam olanağı sağlayan plastik sektörü aynı zamanda her yıl ortalama 25 bin yeni elemana daha ihtiyaç duyuyor. Ancak nitelikli elemana ulaşmakta zorlanıyor. En önemli misyonunu ‘EĞİTİM’ olarak belirleyen PAGEV’in eğitim hayatına kazandırdığı Küçükçekmece PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılışı T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu tarafından yapıldı.

PAGEV tarafından Türk plastik sektörü temsilcilerinin katkıları ve destekleri ile hayata geçirilerek Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen Küçükçekmece PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2013-2014 öğretim yılında ilk öğrencilerini kabul etmişti. 1.200 öğrenci kapasiteli lisenin vereceği mezunlarla sektöre her yıl ortalama 300 nitelikli eleman kazandırılması hedefleniyor. 2017 yılında ilk mezunlarını verecek okul, sektörün eleman ihtiyacını da bir nebze olsun karşılayacak.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı konuşmada “Vakıf olarak eğitime verdiğimiz önem doğrultusunda ilk olarak 2003 yılında Gebze’de bir okulu eğitim hayatına kazındırmıştık. Geçtiğimiz yıl da İstanbul Küçükçekmece’deki okulumuzda öğrencilerimizi kabul etmeye başladık. Öncelikle okulumuzu tamamlamamız için katkılarını esirgemeyen sektör temsilcilerimize teşekkür etmek istiyorum. Bu okul projesini hayata geçirirken amacımız bir bina inşaa etmek değil, uzun yıllardır süren ara eleman sorununa çözüm üreterek sanayiye nitelikli ara elemen yetiştirmekti. Sektörümüze her anlamda destek veren ve bu desteğini bugün törenimizi onurlandırarak gösteren Sayın Bakan Yardımcımıza da ayrıca şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Küçükçekmece PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin alanında ilk olma özelliği ile Küçükçekmece’deki gençlerin geleceği için çok önemli olduğunu belirten Küçükçekmece İlçe Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz PAGEV’e katkısından dolayı teşekkürlerini iletti.

Türkiye’nin mesleki eğitim liseleri ile ilgili komplekslerinden kurtulması gerektiğini vurgulayan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, eğitimin sanayiciler sayesinde gelişeceğini belirtti.

İstanbul Vali Yardımcısı Yusuf Ziya Karacaev, PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin sanayici-devlet işbirliği ve sanayicilerin eğitime verdiği önemin en güzel örneği olduğunu söyledi.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu ise açılış konuşmasında “Dünyada söz sahibi bir ülke konumuna yükselebilmemiz eğitime nasıl baktığımız ve nasıl yatırım yaptığımız ile doğrudan ilgili. Türkiye olarak son 12 yılda çok büyük kalkınma hamlesi içindeyiz. Gelecek hedeflerimize asker sayımız ya da duble yollarla değil ancak eğitimle ulaşabiliriz. Kendimizi aralarında görmek istediğimiz gelişmiş ülkelere baktığımızda ortak noktalarının doğru eğitim politikalarına borçlu olduklarını görüyoruz. Eğitim meselesi bugün Türkiye’nin en çok canını yakan meselelerden biridir. Yanlış eğitim politikaları ile gençlerimiz üniversite okumazsa bir hiç olacaklarına inandırıldı. Oysa bugün Türkiye sanayisinin en önemli eksiği teknik ve ara eleman açığıdır. Bu doğrultuda Milli Eğitim anlayışımızı yeniden revize etmeli ve yeni sistemi meslek ve teknik eğitim üzerine kurmalıyız. PAGEV’in eğitim sisitemimize kazandırdığı bu okulun eğitimdeki bir eksiği gidermede atılmış anlamlı bir adım” diye belirtti.

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3