Plastikler sayesinde daha iyi bir dünya

Plastikleri kullanarak evlerimizi daha sıcak yahut soğuk tuttuğumuzu, otomobillerimizi hafifletip besinleri daha taze tuttuğumuzu biliyor muydunuz? Plastikleri, rüzgar ve güneş enerjisinden daha temiz ve verimli şekilde faydalanmak için de kullanıyoruz.

Plastik, kaynak tasarrufu sağlayan, iklimi koruyarak yaşam kalitemizi artıran sürdürülebilir bir hammaddedir...

Avrupa'da toplam petrol ve gaz üretiminin yalnızca %4 kadar bir kısmı plastik üretilirken kullanılır. Aksine petrolün neredeyse %90'ı ısıtma ve yakıt gibi geri dönüşü olmayan ve kısa vadeli amaçlar için tüketilir. Uzun bir kullanım ömrüne sahip olan plastik ürünlerin aşınmaya karşı direnci yüksektir ve geri dönüşüm yahut geri kazanım yoluyla kullanım ömrü sonunda dahi kullanışlılığını korumaya devam eder.
Ulaşım sektöründe otomobiller,gövde kısmı ve motorda kullanılan hafif, yüksek performanslı ve modern plastik malzemeler sayesinde daha hafif ve güvenli şekilde üretilebilir. Çevreye verilen zararın azaltılması noktasında plastiklerin önemli bir rol oynadığı bir diğer alan paketlenmiş malların navlunudur. Diğer malzemelere kıyasla %85'e varan oranda daha hafif olan plastiklerin yardımıyla otomobil, ticari araç, tren, otobüs ve hava taşıtlarının harcadığı enerji miktarı ciddi oranda düşürülür. 100 kg daha hafif olan bir otomobil, 100 km'de 0.6 litreye kadar daha az yakıt tüketir.

Navlun haricinde enerjinin en çok tüketildiği ikinci alan konut sektörüdür. Mükemmel yalıtım ve sızdırmazlık sağlayan plastikler, enerji verimliliğinin iyileştirilmesine ve zararlı CO2 emisyonunun azalmasına yardımcı olur. Plastikler yenilikçi, rekabetçi ve güvenilir çözümlere bağlı olarak konutları konforlu ve enerji tasarruflu bir hale getirir. Sıcak ve soğuk iklimlerde etkilidirler ve farklı mimari geleneklere uyum sağlayabilirler. Buna ek olarak, plastik ürünler geri dönüştürülerek yeniden kullanılabilir veya kojenerasyon tesislerinde kullanılarak ısı üretilebilir.

AB Devlet Başkanları, 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının %20'sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlama hedefini benimsemiştir. Bu hedefe giden yolda plastik malzemelerin yadsınamaz bir katkısı olacaktır. Plastikler, hava koşullarına dayanıklılığı, sağlamlığı ve maksimum güvenlik standartlarını karşılayabilmesi dolayısıyla güneş hücreleri, güneş panelleri ve yel değirmenlerinin üretiminde olmazsa olmazdır.

Yaşam kalitemizi artırıyor

Süper hızlı plastik kaplı genişbant kablolar olmadan internette gezinemeyeceğinizi biliyor muydunuz? Kaynakların elle tutulur şekilde korunmasını sağlayan minyatürleştirme trendine en çok yardımcı olan şeyin plastikler olduğunu biliyor muydunuz? Plastikler olmadan tıbbi alanda çığır açan araştırmaların yapılamayacağını biliyor muydunuz?

Birçok alandaki envai çeşit modern uygulama, plastikler olmadan imkansız hale gelecekti. Bu malzemeyi eşsiz kılan özelliği çok yönlü oluşu ve insan yaşamına ilişkin tüm alanlarda ezber bozan yeniliklerin gerçekleşmesine imkan sağlamasıdır.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3