YAVUZ EROĞLU: DARBEYE EN GÜZEL CEVABI İŞ DÜNYASI VERDİ

YAVUZ EROĞLU: DARBEYE EN GÜZEL CEVABI İŞ DÜNYASI VERDİ

 “Kenetlendik, daha da güçlendik, yıkamazsınız”

Darbe girişiminin sabahında çarklarını çevirmeye devam eden iş dünyası, birinci yılın ardından yatırım, üretim, istihdam ve ihracat seferberliğiyle büyümeyi sürdürerek, darbecilere net bir yanıt verdi.  15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümüne ilişkin yayınladığı özel mesajında PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün darbe girişimine sahne olan Türkiye’nin geçen 1 yılın ardından yoluna güçlü şekilde devam ettiğini söyledi.

"Darbeye En Güzel Cevabı İş Dünyası Verdi" Videosu için tıklayınız.

Ülkenin üzerine kâbus gibi çökmek isteyen darbecilerin sabah olmadan püskürtüldüğünü hatırlatan ve millet tarafından yazılan bu destanın tarihe altın harflerle kazındığını söyleyen Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu özel mesajında, “15 Temmuz darbe girişimini, cesaret ve hayranlık uyandıran gücüyle durdurmayı başaran aziz milletimiz, o gece tüm dünyaya bağımsızlık ve demokrasinin vazgeçilmez olduğunu haykırdı. Milletimizle iftihar ederken; şehit ve gazilerimizi minnetle yâd ediyoruz. Türkiye ekonomisinin üreten gücü olarak ülkemizin yarınlarına güveniyoruz”  dedi.  

Darbe girişiminin, Türkiye ekonomisi üzerinde yıkıcı bir etki oluşturacağına yönelik korkuların geride kalan bir yıl içinde boşa çıktığını vurgulayan Yavuz Eroğlu, “15 Temmuz’un birinci yıl dönümünde geriye dönüp baktığımızda; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat seferberliğiyle büyümeyi sürdüren iş dünyamız, darbecilere gerekli yanıtı verdi” açıklamasında bulundu. Milletin geçit vermediği darbenin, iş dünyası ve STK’ların ekonomiyi yeniden ayağa kaldıracak hamleleriyle tarihe gömüldüğünü belirten Eroğlu, bu şekilde yeni darbe hayali kuranlara da sert bir mesaj yollandığının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın herhangi bir ülkesi, Türkiye’dekine benzer bir darbe girişimi yaşasa ekonomide yıkıcı etkiler oluşurdu. Oysa sağlam ve güçlü bir yapıya sahip olan Türkiye, darbe girişiminin yaşandığı gecenin sabahında hızla toparlama sürecine girdi. 16 Temmuz sabahı üretimin çarkları dönmeye devam etti. 18 Temmuz’da piyasalar açıldı, borsa işlem gördü. Ardından devam eden toparlanma sürecinde ekonomideki büyüme hızı yüzde 2,9’a gerilese de, alınan ekonomik tedbirlerle 2017 yılının ilk çeyreğinde büyüme hızı yeniden yüzde 5’e yükseldi. Türkiye, 2017 yılındaki büyüme hızıyla dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri olmayı başardı. Yakalanan bu olumlu ivme GSYH ve kişi başına düşen milli gelir düzeyinde de dolar bazında yüzde 2,5’luk artışı beraberinde getirdi. Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümet tarafından hayata geçirilen tedbirlerle 1 milyonun üzerinde kişiye ek istihdam oluşturuldu. Darbe girişimiyle dalgalanan döviz fiyatları dengeye oturma eğilimi gösterirken, uluslararası derecelendirme kuruluşları TL’nin, dolar karşısında güçleneceğine işaret etti.”

Türkiye büyümeyi sürdürdü 

Darbe girişiminin başarırız olmasına rağmen Türkiye ekonomisinin derinden etkileneceğine dair spekülasyonların boşa çıktığını vurgulayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Cuma gecesi gerçekleşen darbe girişiminin ardından pazartesi günü piyasaların açılmayacağı, vatandaşların bankalara hücum edeceği, devalüasyonun yaşanacağı ve ekonominin derin krize sürükleneceği öne sürülüyordu. Ancak böyle olmadı. Ekonominin çarkları dönmeye devam etti. Hükümet; bankalar, sermaye piyasaları ve ekonominin tüm aktörleri ile koordineli çalışarak, likidite garantisi verdi. Kriz engellendi. Ardından üretim ve istihdamda seferberlik ilan edilerek ekonomide her şeye rağmen büyüme devam ettirildi. İç piyasada çarkların dönmeye devam etmesi, yabancı yatırımcıların da güvenini tazeledi” açıklamasını yaptı. 

Yeni darbe girişimi olur mu?

TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanlığını da yürüten Yavuz Eroğlu,iş dünyası ile STK’ların, birlik ve beraberlik içinde üretime devam ederek bir anlamda darbecileri tarihe gömdüğünü söyledi. Eroğlu, “15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecenin sabahında Türkiye yoluna devam etti. Darbenin üzerinden geçen bir yılda yatırım, üretim, istihdam ve ihracatımız artarak devam etti. İş dünyasının bu duruşu, darbecilere verilen en iyi yanıtlardan biri oldu” dedi. Tarihimize kara leke olarak geçen darbelerin geçmişten günümüze ülkeyi karanlığa sürüklediğini anımsatan Eroğlu, son olarak 15 Temmuz’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin öncekilerden çok farklı ve sert bir tepki aldığının altını çizerek şu şekilde sözlerini tamamladı: “1960 darbesi, 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat Post- Modern darbesi, 27 Nisan E- muhtırasından zarar gören Türkiye, 15 Temmuz gecesi FETÖ’nün darbe girişimiyle karşılaştı. Ancak darbeciler bu kez millet tarafından daha önce hiç görülmemiş derecede sert tepkiyle karşılaştı. Geceye doğru başlayan darbe girişimi, sabah olmadan püskürtüldü. Darbe girişimi, millet ve güvenlik güçlerinin ortak mücadelesiyle bastırıldı. 16 Temmuz sabahı Türkiye’de uçak seferleri yeniden başladı, köprü ve yollarda trafik normale döndü, alışveriş merkezleri açıldı. Hayat kaldığı yerden devam ederken, ekonomide ciddi deprem yaşanmadan normalleşme yoluna girildi. Aradan geçen bir yılın ardından geriye dönüp baktığımızda üretim çarklarının dönmeye devam ettiğini görüyoruz. Türkiye’de yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artarak yoluna devam etmesi iş dünyasının, darbecilere verdiği en önemli cevap oldu.  Milletin ortaya koyduğu mücadelenin devamı olarak nitelendirdiğimiz bu duruşumuz, darbecilere yanıt olurken, bundan sonra kimsenin yeni darbelere cüret edememesini de beraberinde getirecek.”  

"Darbeye En Güzel Cevabı İş Dünyası Verdi" Videosu için tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5