Uluslararası Hammadde Tedarikçisi A. Schulman, Üretim İçin Türkiye'yi Seçti

Bu yatırım gıda israfının önüne geçecek 

Büyüyen ekonomisi, nitelikli işgücü, stratejik konumu ve yeniliklere açık bir yatırım ortamı sunan Türkiye, yabancı yatırımcıların cazibe merkezi haline geldi. Yüksek performanslı plastik kompaundlar, kompozitler ve polimerlerin uluslararası tedarikçisi A.Schulman yeni Masterbatch üretim tesisi için Türkiye’yi seçti. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde açılışı gerçekleştirilen tesis, plastik sektörünün istihdam, üretim kapasitesi ve ihracat gücüne katkı sağlayacak.  Hammaddede yüzde 85 oranında ithalata bağımlı olan Türkiye plastik sektörüne yeni bir soluk getirmesi beklenen tesisin açılışında konuşan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Bu tesiste Türkiye’de ilk kez nefes alabilen ambalaj üretimi için gereken madde üretilecek. Böylece hem katma değerli bir ürün yurtiçinde üretilmesine hem de büyük boyutlara ulaşan gıda israfının önüne geçilecek” dedi.


A.Schulman’ın Çerkezköy Fabrikası’nın resmi açılış törenine; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik,  Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Türkiye Yatırım Ajansı) ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği Başkanı Arda Ermut, A. Schulman Kıdemli Başkan Yardımcısı ve EMEA Bölgesi Genel Müdürü Heinrich Lingnau, A. Schulman Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ekin Kurt, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ile çok sayıda iş ortağı, yerel protokol temsilcileri ve çalışanları katılım gösterdi. 

İmalat sanayiinin en genç ve en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan Türkiye plastik sektörü, yaklaşık 9 milyon tonluk üretim kapasitesi ile dünyada 6’ncı Avrupa’da ise ikinci konumda yer alıyor. Başarılı performansa rağmen sektörün en önemli sorunu hammaddede ithalata bağımlı olması ve yeterli katma değer sağlayamaması. Büyük bir kısmı KOBİ olan yerli üreticilerin bu sorununa yabancı yatırımcıdan destek geldi. Yüksek performanslı plastik kompaundlar, kompozitler ve polimerlerin uluslararası tedarikçisi A.Schulman yeni Masterbatch(plastik hammaddelere eklenen granül biçiminde boyar madde ve katkılar) üretim tesisi için Türkiye’yi seçti. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve 11 Ekim 2017 tarihinde açılışı gerçekleştirilen tesisin plastik sektörünün istihdam, üretim kapasitesi ve ihracat gücüne katkı sağlaması bekleniyor. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında çokuluslu şirketlerin dünya barışına ve huzuruna büyük katkılar sağladığını; karar vericileri, emekçileri, bir araya getirerek hayırlı amaçlara hizmet ettiklerini ifade ederek, yapılan yatırımın hayırlı olmasının temenni etti. 

Açılışta Türkiye plastik sektörünü temsilen konuşanTürk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, “Sektörümüzde böyle bir yatırım yapıldığı için mutluyuz. A.Schulman tarafından ülkemizde gıda ve endüstriyel ambalaj müşterileri için yaklaşık 17 bin 500 ton birinci sınıf katkı maddesi, beyaz ve nefes alabilir nitelikli masterbatch üretecek. Türkiye’de ilk kez üretilecek bu madde sayesinde hem katma değerli bir ürün yurtiçinde üretilecek hem de korkunç boyutlara varan gıda israfının önüne geçilmesine büyük bir katkı sunulacak” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak yürürlüğe giren sebze ve meyvelere ambalaj zorunluluğu getiren düzenlemeyi de destekleyen bir yatırım olduğuna dikkat çeken Yavuz Eroğlu, “Gıda israfına karşı önlem alınması gerektiğini ve bu konuda en doğru seçeneğin ambalajlama olduğu her fırsatta dile getiriyorduk. Bakanlığımız da bizimle hemfikir oldu ve 2019 yılından itibaren bu israfın önüne geçmek için büyük bir adım attı. Ambalaj sektörümüz altyapısı, teknolojisi ve kalitesiyle gıdaların en sağlıklı ve en doğru şekilde paketlenmesini sağlayacaktır. Öyle ki plastik sektörümüze kazandırdığımız yeni tesiste yine ambalaj sektörümüze büyük bir ivme kazandıracak. A.Schulman bu fabrikada nefes alabilen ambalaj üretimi için gereken Masterbatch’ler üretecek. Bu ürünler plastiklere eklendiğinde hava almayı sağlayacak mikro havalanma pencerecikleri oluşturuyor. Özellikle gıda ambalajlama da çok önemli bir teknoloji. Bu sayede sebze, meyve, peynir gibi temel gıdalar ambalaj içindeyken hava alabiliyor, böylece tazeliğini uzun süre koruyor. Uzun süre saklanabilen gıdalar ile israfın da önüne geçilebilecek. Ayrıca özellikle gıda ambalajlama da önemli bir rol üstlenen bu maddenin üretiminin ülkemizde gerçekleştirilecek olması sektör temsilcilerimize de büyük avantaj yaratacaktır” diyerek sözlerine son verdi. 

Açılış törenindeki konuşmasında A. Schulman Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrupa, Orta Doğru ve Afrika’dan (EMEA) sorumlu Genel Müdürü Heinrich Lingnau, açılışı gerçekleşen fabrika ile bölgedeki tüm müşterilerine yepyeni bir platformda daha etkin bir hizmet sunacaklarını ifade ederek şunları söyledi; “Bu tesisimiz bölgedeki müşterilerimize daha etkin hizmet vermek üzere oluşturulmuş yeni bir platformdur. Türkiye bölge ticareti için ana geçiş noktası haline gelmiştir. Bu da bize hızla büyüyen pazardaki payımızı arttırmamıza ve daha güçlü olmamıza olanak sağlayacaktır” diye konuştu. 

A. Schulman Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ekin Kurt; “Satıştaki hızlı ve karlı büyümenin ardından, şimdi yeni bir başarıya daha imza attık. Türkiye’deki stratejik yatırımımızla gurur duyuyoruz. A. Schulman masterbatchleri müşterimizin ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek performanslı çözümler sunan ve maliyet avantajı sağlayan ürünlerdir “diyerek görüşlerini paylaştı.

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut ise törendeki konuşmasında, A. Schulman ile Ajans olarak 2015 yılından bu yana geçen süreçte yakın çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti; “İthalatın yoğun olduğu bir sektörde böyle bir yatırımın ülkemize gelmesinden dolayı mutluyuz. Ülkemizin istihdamına, üretim kapasitesine ve ihracat gücüne katkı sağlayacak olmasından ötürü bu yatırımı önemli buluyoruz. Amacımız sadece yatırım değeri olarak değil aynı zamanda kritik sektörlerin değer zincirlerinde ülkemizin daha iyi konumlandırılması anlamında da katkı sağlayacak yatırımları ülkemize kazandırmak. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3