Uluslararası Geçerli OCS Çevre Sertifikası

Uluslararası Geçerliliğe Sahip OCS Çevre Sertifikası Türkiye Temsilcisi PAGEV

“Sorumlu Endüstri, Sorunsuz Çevre” misyonu ile sektörün vizyonel gelişimine katkı sunacak çalışmalarını sürdüren PAGEV’in, Plastik Sanayi Birliği ve Amerikan Kimya Konseyi ortaklığıyla 2016 yılından bu yana devam eden “İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep)” çalışması sektörün doğaya ve gelecek nesillere yaşanabilir Dünya bırakmaya yönelik katkılarına çarpıcı bir örnek oluşturuyor. Amerikan Kimya Konseyi'nin Plastik Bölümü ve Plastik Endüstrisi Derneği'nin (PLASTICS) bir ürün yönetim programı olan İyi Süpürme Hareketi (OCS) ilk olarak ABD'de 1990 yılında uygulanmaya başlanmış olup, 2015'ten beri Avrupa'da da uygulanmaktadır. Program küresel çapta sıfır granül, pul ve toz kaybı hedefiyle, endüstrinin deniz çöpünü ele almadaki rolüne yardımcı olmak için "Deniz Çöpüne Yönelik Çözümler için Global Eylem Planı"na dahil edilmiştir. İyi Süpürme Hareketi programını benimseyen şirketler prestijin yanı sıra, markalarını küresel çapta da duyurmuş oluyor.

İyi Süpürme Hareketi (OCS) yönetimini izlemek için tıklayınız.

“İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep)” projesi; plastik üretim tesislerinden geçen plastik granüllerin, parçacıkların ve tozların gereken özenle ele alınmasını ve nehirlere ya da denizlere karışmamasını sağlamakta. Plastik malzemeleri kullanan tesisler için gönüllük esasına dayalı bir yönetim programı olan İyi Süpürme Hareketi, “Küçük şey yoktur” sloganı ile üretim ya da nakliye sırasında yere dökülen plastik hammaddelerinin denizlere veya nehirlere karışmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Plastik ürünler küçük granüller şeklindeki plastik hammaddelerin eritilerek şekil verilmesiyle üretiliyor. Üretimde ya da nakliye sırasında bu tanecikler yerlere dökülüp kanalizasyon yoluyla denizlere karışabiliyor. Operation Clean Sweep (OCS) hareketi ekonomik değer de taşıyan plastik hammadde taneciklerinin deniz canlıları için tehlike oluşturmaması amacıyla farkındalık, eğitim ve denetim hizmetleri sunuyor.

İyi Süpürme Hareketine katılan şirketler; en iyi uygulamalara bağlı kalacaklarına ve plastik granül kaybını azaltacak sistemleri uygulayacaklarına ve suların korunmasında kendilerine düşen rolü oynayacaklarına dair bir vaatte bulunuyorlar. Global ölçekte yürütülen projenin ülkemizdeki temsilciliğini üstlenen PAGEV, Türk firmalarını konu ile ilgili bilinçlendirmek ve harekete dahil etmek adına birçok firmada eğitim-sertifika faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Çalışmalar, pandemi koşulları altında da ara vermeksizin online olarak devam ediyor.

İyi Süpürme Hareketinde Firmanız da Olmalı!

Uluslararası geçerliliği olan İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep) Belgesi şirketinizin plastik granülleri tesiste tutmasına yardımcı olur, şirketinizin çevreye olan bağlılığını gösterir ve sorumluluk sahibi bir üretici olduğunuzu gösterir. İyi Süpürme Hareketine (Operation Clean Sweep) katılarak kurumsal sosyal sorumluluk sergilemiş olursunuz; katılımınızı mümkün olduğunca geniş bir çevrede duyurmanızı tavsiye ederiz.

Şirketiniz açısından başka bazı faydaları da şöyledir;

• Sürdürülebilirlik/çevre inisiyatiflerinizin bir parçasını oluşturur
• Hammadde kullanımını en üst düzeye getirir
• Kayma ve düşme kazalarını önler
• Operasyonel verimliliği artırır
• Su kalitesinin ve vahşi yaşamın iyileştirilmesine katkıda bulunur
• Şirketinizin ve plastik sanayinin ismini korur

Harekete dahil olan firmalar; bir yandan sıfır tanecik, küçük parça ve toz kaybı konusunda bilinçlendirilirken, diğer yandan çevreye duyarlılıklarını gösteren bir sertifikaya sahip oluyorlar.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için web sayfasını ziyaret edebilir, PAGÇEV Çevre Mühendisi Serap DEĞİRMENCİ (0212 425 13 13 – serap.degirmenci@pagcev.org) ile iletişime geçebilirsiniz.

İyi Süpürme Hareketi (OCS) yönetimini izlemek için tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5