ÜCRETLİ POŞETLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ VE ALDIĞIMIZ İLK SONUÇLAR

PAGEV olarak bu konu gündeme geldiği günden beri takipçisiyiz ve olmaya da devam edeceğiz.

Nitekim 15.01.2019 tarihinde İstanbul’da, “Ücretli Plastik Poşet Uygulaması Toplantısı” düzenleyerek, 200 poşet üreticimizin görüşleriyle çalışmalarımızı hızlandırdık. Toplantıda ortak akıl olarak dile getirdiğimiz gibi “Çevre duyarlılığına evet, israfa hayır” diyoruz ama bunun çerçevesinin Avrupa Birliği’nde olduğu gibi açık, şeffaf ve makul bir mevzuat ile çizilmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde mevzuat bu haliyle uygulanmaya devam ettiği sürece, koca bir sektör zor duruma düşecek, binlerce çalışan işsiz kalacak ve azalan üretime bağlı olarak firmalarımız sadece içeride değil ihracatta da pazar kaybedecektir. Bu çerçevede sadece 1 hafta içerisinde yapılan çalışmalar ile ilgili sizi bilgilendirmek istedik.

  • Öncelikle sektörün tam ne istediğini açıklayan sonuç ve çözüm önerileri raporu hazırladık.
  • Bu rapor ve çözüm önerilerini tüm sektörle ve toplantıya katılanlarla paylaştık.
  • Hem TV hem gazete hem de sosyal medyada toplantı ve sonuçlarını duyurduk.
  • Çözüm önerilerimizi; Türkiye’deki Sanayi ve Ticaret Odaları, TOBB, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları, İhracatçı Birlikleri, Dernekler ve Vakıflarla paylaştık. Önemli bir kısmıyla harekete geçmeleri için bire bir görüştük.
  • Çözüm önerilerimiz tüm 27. dönem Milletvekilleri ile paylaştık.
  • TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Meclisi'nden de çözüm önerilerimize paralel görüşleri Çevre Bakanlığımıza ilettik.
  • Çevre ve Şehircilik Bakanı ve bürokratları, Sanayi Bakanı, Çevre Komisyonu ile Sayın Cumhurbaşkanı’mıza direkt ve çeşitli kanallardan çözüm önerilerimizi ilettik.
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle Antalya ve Ankara'da (bugün) yapılan görüşmelerde çözüm önerilerimizin takibi yaptık.

TALEPLERİMİZLE İLGİLİ OLUMLU GELİŞMELER

- Alışveriş poşeti üzerine basılacak Sıfır Atık logosunun 7 renk yerine, tek renk olmasını istemiştik. Talebimizin olumlu karşılandığı ve yakın zamanda bu konunun Bakanlıkça duyurulacağı yönünde duyum aldık.

- Firmalarımızın ve parakendecilerin stoklarında bulunan hazır ürünlerinin eritilmesi yönünde 31 Mart 2019 yerine ek bir geçiş süresi talep etmiştik. Bu talebimizin de yakın zamanda olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz.

- Biyoplastikten yapılan biyobozunur poşetlerin ücretsiz satılabilmesini talep etmiştik. Bu konudaki çalışmalarda olumlu yönde ilerlemektedir.

- Yönetmelikten etkilenen Plastik Alışveriş Poşeti üreticilerimize yönelik “Sanayi Dönüşüm Destek Paketi” talep etmiştik. Bu talebimiz Bakanlıklar ve TOBB nezdinde yaptığımız görüşmelerde olumlu yönde ilerlemektedir. Bu çerçevede Plastik Alışveriş Poşeti üretimi yapan firmalarımızın linkte yer alan formu ivedilikle doldurarak ugur.aktel@pagev.net.tr adresine iletmeleri rica olunur.


Başkanımız Yavuz Eroğlu'nun Çözüm Önerileri Videosunu izlemek için tıklayınız.

Ancak bunları olumlu görsekte yeterli görmüyoruz. Bunun için sesimiz daha gür olmalı ve her platformda bu sorunu gündeme getirmeliyiz.

Plastik Poşet üreticileri olarak 2 bin firmamız var ki; hammadde üreten, satan, dağıtan kuruluşlar, makine tedarikçileri bu rakama dahil değil. Hepimiz en az bir meslek örgütü ya da sivil toplum kuruluşuna üyeyiz. Kimimiz sanayi, kimimiz ticaret odası, kimimiz bir ihracatçı birliğine, sektörel bir derneğe, odaya ya da vakfa üyeyiz. Bu kuruluşlara niçin oy veriyoruz, aidat ödüyoruz; bir gün bir sorunumuz olursa çözmeleri arkamızda olmaları için değil mi? İşte o gün, tam da bu gündür. Bir an önce üyesi olduğumuz platformları, meslek örgütlerini, STK’ları ısrarla bu konuyu gündeme getirmeye, üyelerine sahip çıkmaya ve aldıkları aidatı hak etmeye davet etmeliyiz.

Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış sanayicileriz. Bölgelerimizdeki yerel siyasetçileri, kanaat önderlerini, çevre örgütlerini, diğer STK’ları, yerel medyayı da bilgilendirmeli, haklılığımız konusunda ikna etmeli ve desteklerini kazanmalıyız. Linkteki toplantı sonuç raporunu tüm bu kurumlara ulaştırmalı ve sonuç alana kadar takip etmeliyiz.

Birlikten kuvvet doğar… Çatı örgütümüz PAGEV’in sosyal medya hesaplarını takip etmeli, mesajlarını geniş kitlelere ulaştırması için de destek olmalıyız.

Elbirliğiyle çalışırsak, doğruları anlatmamız ve ikna etmemiz mümkün olacaktır.

Ücretli Plastik Poşet Uygulamasıyla İlgili Çözüm Önerileri Raporumuz için tıklayınız.

Başkanımız Yavuz Eroğlu'nun Çözüm Önerileri Videosunu izlemek için tıklayınız.

27. Dönem Milletvekilleri Listesi için tıklayınız.

Ücretli Plastik Poşet Uygulaması Toplantısı Videosu için tıklayınız.

Alışveriş Poşeti Üreten Firma Bilgi Formu için tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5