Ücretli Plastik Poşet Uygulaması ve Sektörel Yol Haritası Toplantısı

Bildiğiniz gibi geçen sene başından itibaren (2018 Ocak ayında) bazı gruplarca poşetlerin ücretli satılması için ciddi çalışmalar yapılmış ancak bunlar PAGEV ve TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi'nin yaptığı çalışmalarla engellenmişti. Son durum itibarıyla bu sene başında, plastik alışveriş poşetlerine ücretle (minimum 25 kuruş) satılma zorunluluğu getiren yönetmelik yürürlüğe girmiştir.

Bu yönetmelikle birlikte maalesef yaşamın birçok noktasında insanların hayatını kolaylaştırıp, güzelleştiren, asrımızın muhteşem buluşu "Plastik" de haksız saldırılara maruz kalmaktadır. Bu yönetmeliğin gerek tüketici, gerek üretici, gerekse de çevresel etkisi konusunda görüş, öneri ve itirazlarımızı yetkili makamlarla paylaştık, paylaşmaya da yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Eczanelerde verilen poşetler ile tüm satış noktalarında verilecek biyoplastik malzemeden üretilen poşetlerin bu yönetmelik kapsamı dışına çıkarılması ile ilgili çalışmalar olumlu yönde ilerlemektedir. Bu çalışmalar yeterli olmasa da bir an önce neticelenmesini umuyor ve bu yönde çalışıyoruz.

Sektör olarak bilinçli tüketim ve israfla mücadele fikrinin arkasındayız. Ancak kalıcı çözümlerin yasaklama ve ek vergilerle değil ancak eğitim ve kültürel değişimle geleceğine inanmaktayız. Bu çerçevede sürecin şu ana kadar geldiği noktayı ve bundan sonra yapmamız gerekenleri değerlendireceğimiz bir istişare toplantısı organize ediyoruz. Sizlerin görüşlerini de alıp bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz. 15 Ocak 2018, Salı günü, İstanbul Elite World Europe Hotel'de düzenlenecek toplantıya sadece önceden kayıt yaptıran ve kayıtları onaylanan firmalar katılabilecektir. Aşağıdaki linklerde sektör görüşümüzü paylaştığımız yayınlardan bazılarına ulaşabilirsiniz.

Sektörümüzün yol haritasını çizeceğimiz söz konusu toplantıya katılım durumunuzu Vakfımızdan Uğur Aktel'e (pagev@pagev.net.tr, 0212 425 13 13) bildirebilirsiniz.

PROGRAM

Tarih/Yer: 15 Ocak 2019, Salı / İstanbul Elite World Europe Hotel (ulaşım linki için lütfen tıklayınız)

09.15: Kayıt ve Kahvaltı
10.00: Açılış Konuşması
           Yavuz Eroğlu, PAGEV Başkanı
10.10: PAGEV Sunumu: Alışveriş Poşetlerinin Ücretendirilmesi Süreci
10.30: Sektörün Görüşlerinin Alınması
12.00: Değerlendirme ve Yol Haritasının Belirlenmesi
12.30: Kapanış


Bloomberg TV Canlı Yayını
Ekotürk TV Canlı Yayını
A Para TV Canlı Yayını
ST Endüstri Radyo Canlı Yayını
PAGEV'in "10 bin Çalışan İşsiz Kalabilir" Bülteni
PAGEV'in "TBB Kendi İşine Baksın" Bülteni
PAGEV'in "Sektörün Plastik Poşet Uygulaması için 10 Maddelik Talepleri" Bülteni
PAGEV'in "Ağaca Bakmaktan Ormanı Göremiyorlar" Bülten
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ziyareti

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3