Türkiye’nin ilk yüksek teknolojili ürün, yazılım ve girişimci arama motoru “yerliara.com” hizmete giriyor

Bir tıkla yerli ve milli ara!

İnternet denen sonsuz evrende yolumuzu bulmanın en kolay yolu olarak tanımlayabileceğimiz arama motorları, istediğimiz verilere en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlıyor. “Google” gibi genel arama motorlarının yanı sıra daha spesifik konulara odaklanan arama motorlarının sayısı da her geçen gün artıyor. KOBİ’ler ile yazılım firmalarını ve girişimcileri bir araya getiren “yerliara.com” Türkiye’nin ilk yüksek teknolojili ürün, yazılım ve girişimci arama motoru olarak dikkat çekiyor. Veri tabanında binlerce firma ve 10 binden fazla ürün barındıran “yerliara.com” E-ticaret dünyasına farklı bir soluk getirmeye hazırlanıyor. PAGEV’in de çözüm ortakları arasında yer aldığı “yerliara.com” güçlü ve global bir platform olma hedefiyle start verdi. Arama motoru “buyturkishtech.com” online satış kanalıyla gücünü artırmayı planlıyor.

Hız ve teknoloji ışığında şekillenen yeni ekonomik düzende internette var olmak büyük önem taşıyor. Hız ve teknolojiyi yakalayan firmalar dünyanın dört bir yanında ürün ve hizmetleri ile var olurken diğerleri hem yerel kalıyor hem de varlığını kısa sürede yitiriyor. Bu doğrultuda geleneksel ticaretin tahtına göz diken E- ticaret ve online satışa firmaların ilgisi günbegün artıyor.

Gücün kaynağının değiştiği günümüzde daha çok teknolojik ve kişisel ürünlerin hakimiyetinde olan E-ticaret ve online satıştan sanayii de giderek daha çok pay alıyor. İhracat ile büyüyen Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu global ağ için “yerliara.com” bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Arama motoru olarak hizmet vermeye başlayan “yerliara.com” daha şimdiden veri tabanında binlerce firma ve 10 binden fazla ürün barındırıyor.

Yaklaşık 5 yıllık ön hazırlıkla alt yapısını oluşturan “yerliara.com” için geniş kapsamlı saha araştırmaları ve 5 binden fazla yüz yüze röportaj yapıldı. Çok sayıda akademisyen, editör ve araştırmacının katkı sağladığı proje, çözüm ortaklığı noktasında da pek çok Organize Sanayi Bölgesi ve Sivil Toplum Kuruluşu’ndan destek aldı.

Türkiye için katma değer üreten paydaşları aynı çatı altında toplamayı hedefleyen “yerliara.com” İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli, Gaziantep ve Konya gibi güçlü sanayiye sahip illerde temsilcilikler ve çözüm ortakları ile ilerliyor. Mevcut bilgi altyapısını geliştirmek amacıyla çeşitli Teknoparklarla çalışılan proje kapsamında teknoloji üreten firmaların hikayesi “yerliara.com”a dahil edildi. Yapay zeka teknolojisi sayesinde tüm bu veriler aranabilir ve anlaşılabilir hale getirildi.

Küresel ekonomideki gelişmelerle doğru orantılı olarak dijitalleşmeye evrilen KOBİ’lerimizin dijital dönüşümde doğru noktada durması büyük önem taşıyor. Küresel ekonominin üstüne çöken ticaret savaşları ve buna bağlı olarak dalgalı seyreden piyasalar yerli üretiminin önemini ortaya koyuyor. Türkiye ekonomisinin üretimden gelen gücüne katkı sağlamayı hedefleyen “yerliara.com” KOBİ’leri tek bir noktada toplayarak önemli bir sinerji yaratacak.

Ticari trendleri belirlemeyi hedefliyor

Veri tabanında imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin yanı sıra yazılım firmaları ve girişimcileri de bulunduran “yerliara.com”un yeni üye sayısını çok kısa zamanda artırması bekleniyor.

Geleceği verileri işleyebilen ve bu verileri yapay zeka ile analiz edebilen sistemlerin inşa edeceği görülüyor. Bu kapsamda “yeliara.com” 50 bin kurumsal üyeye ulaşmayı böylece büyük bir data ve bilgi birikimine sahip olmayı hedefliyor. Bu sayede ticari trendlerin belirlenmesi ve buna göre pozisyon alınmasında söz sahibi olmayı planlayan “yerliara.com” yerli teknoloji ve girişimcilere ait dataların işlenmesinde yeni nesil bir güce de sahip olacak. Türkiye’de ciddi bir eksik olarak karşımıza çıkan ürün ve şirket bazındaki yerlilik oranlarının ölçümlenmesi “yerliara.com” sayesinde sağlanacak. Takip edilebilir ve düzenli olarak açıklanan bir endeks oluşturulacak. Bu sayede Türkiye’nin ürün ve sektör bazındaki yerlilik karnesi düzenli olarak incelenebilecek.

E-ticaret dünyasına farklı bir soluk getirmeyi de hedefleyen “yerliara.com” arama motoru “buyturkishtech.com” online satış kanalıyla da güçlü ve global bir platform olmayı planlıyor.

“yerliara.com” ne vadediyor?

• Türkiye’de hayata geçirilen yüksek teknolojili ürünleri, yazılımları ve girişimleri bir arada ve detaylı inceleme imkanı
• Kamu ve özel sektör alım ve araştırmaları için yeni bir mecra/ilave olarak Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip ‘tek tıkla’ ihale oluşturma altyapısı
• Ticaret ateşeleri için anlaşılabilir ve geliştirilebilir bir platform
• Medyanın küçüldüğü, gazete sayfalarının daraldığı, sosyal medyanın ise itibar sıkıntısı çektiği şu günlerde binlerce KOBİ için yeni bir tanıtım mecrası
• Yeni iş ortaklarını, tedarikçileri ve ürünleri lokasyona göre bulma özelliği
• KOBİ ve girişimcilerin bir birini takip etme, yeni paylaşımlarını görme, sorunlarını tartışabilme imkanı
• Online satış imkanı ile hızlı ve güvenilir bir ticaret mecrası
• Telekom, lojistik ve finans kuruşları ile sitede yer alan firmaların işbirliği
• Buyturkishtech.com ile yüzlerce ülkeye ihracat fırsatı

Instagram: yerliara

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3