Türkiye'nin İlk Plastikçilerinden Muammer İbrişim'i Ebediyete Uğurladık

Türkiye'nin İlk Plastikçilerinden Muammer İbrişim'i Ebediyete Uğurladık

Türkiye’yi plastik ile tanıştıran ilk isimlerden olan ve ömrünü sektörün gelişimine adayan Muammer İbrişim, 96 yaşında hayata veda etti. Yenilikçi yaklaşımı ve girişimci kişiliği ile sektöre çok önemli katkıları olan İbrişim, plastiğin günlük yaşamın içine girmesinde de önemli rol oynadı. İş adamlığının yanında mucit kimliği ile plastik sektöründe ilklere imza atan Muammer İbrişim’in kaybı hepimizi üzdü.

Mesleğine büyük bir tutku ile bağlı olan Sayın Muammer İbrişim, ülkemizde başlangıcı 1950’lere dayanan Türkiye plastik sektörünün el presleri ile üretim yapılan en zor dönemlerinde Tahtakale Telefon Sokak’ta mesleğe başladı. O günün şartlarında ilk plastik kapağı, ilk plastik hamam tası, ilk plastik tespih, ilk plastik koçero, ilk plastik satranç takımı gibi nice ürünü üreterek, plastiğin günlük yaşam içerisine entegre edilmesine ön ayak oldu, plastik sektöründe bir çok ilke imza attı. O tarihte, alüminyumdan, camdan, ahşaptan yapılan birçok ürünü Plastik’ten üretti. Aynı zamanda yanında yetişen pek çok ismi sektöre kazandırarak öncülük etti.

Son olarak kendisini iki ay önce evinde ziyaret etmiş, nasihatlerinden faydalanmıştık. Sektörden bahsederken gözlerinden yayılan ışığı ve yenilik heyecanını bize bıraktığı en önemli miras olarak koruyacağız.

Bugün Türk plastik sektörü dünyada altıncı, Avrupa’da ikinci konumduysa, dünyanın pek çok bölgesine plastik ürünlerimizi ihraç ediyorsak bu başarıda Muammer İbrişim gibi sektör duayenlerimizin çok büyük payı var. Rahmetli Muammer İbrişim’i, “Yaptığım icatlar ve piyasaya sürdüğüm ürünlerle sektöre katkı sağlamaktan çok mutluyum. Her zaman plastikten daha fazla neler yapabilirim diye düşünürüm. Ben plastik ile hayatı kolaylaştıracak ve kırılmayacak ürünler yapıp geliştirdim. Bu işle hem para kazandım hem de insanlara faydalı oldum. Bu sektörün önü daima açıktır ve öyle kalacaktır. Marifet taklit ile olmaz buluş ile olur” sözleriyle hatırlayacağız.

BASINDA YANSIMALAR

05.03.16 Vatan Gazetesi S 8

05.03.16 Yeni Yüzyıl Gazetesi S 6

03.03.2016 Dünya Gazetesi

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3