TÜRKİYE’DE PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜMÜ AVRUPA’NIN ODAĞINDA

Türk plastik sektörü Ekonomi Bakanlığı’ndan geri dönüşüm komisyonu kurulmasını istiyor

Modern dünyada tüketim alışkanlıkları ve alışveriş eğilimleri giderek değişime uğruyor. Tüm ülkeler ‘kullan-geri dönüştür-tekrar kullan’ anlayışını benimserken; tüketicilerde çevreye duyarlı ürünleri tercih ediyor. Firmalarise kullandıkları malzemeleri orijinalden farkı olmayan,dönüştürülmüş doğaya saygılı ürünlere yönlendiriyor. Böylecehem ekonomiye hem de sürdürülebilir çevreyesağlanan katkı giderek artıyor. Başarılı geri dönüşüm çalışmaları ile bu yıl Avrupa’nın odak ülkesi olan Türkiye’de ise yasal sınırlamalar dönüşümlü malzeme ithalatını kısıtlıyor.Almanya’da gerçekleştirilen 19. Uluslararası Plastik Geri Dönüşümü Konferansı’nda Türkiyeve plastik sektörünü temsil eden PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, yasal sınırlamaların geri dönüşümü ve dış ticaret açığını olumsuz etkilediğini belirterek ilgili kurumlarla ile birlikte geri dönüşümlü hammaddelerle ilgili kanunların yeniden düzenlenmesi için komisyon kurulması yönünde çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Türkiye’de 2015 yılında 25,8 milyon ton atık üretildi. Üretilen miktardan yaklaşık yüzde 20’lik pay alan ambalaj atıkları5 milyon tonunu üstlendi. 2015 yılında bu atıkların 1 milyon 300 bin tonu ise yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından belgelendirilerek geri dönüşüme kazandırıldı. Tamamını geri kazanmak hedefiyle başarılı çalışmalar sürdüren Türkiye, PlasticsEurope, Almanya Atık Yönetimi Birliği (BVSE) ve TürkPlastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) işbirliğinde “Geri Dönüştürülen Plastik Ekonomiye Güç Katar” sloganı ile düzenlenen 19. Uluslararası Plastik Geri Dönüşümü Konferansı’ndaodak ülkesi oldu. Türkiye ve Türk plastik sektörünü temsil eden PAGEV konferans süresince geri dönüştürülmüş ürünleri ve projeleri sergiledi.

PAGEV konferansta ev sahipliğini üstlendiği “Türkiye’de Plastik Geri Dönüşümü” başlıklı çalıştay düzenledi. PAGEV tarafından hayata geçirilenambalaj atıkları belgelendirme yetkilendirilmiş kuruluşu PAGÇEVise Türkiye’deki yasal uygulamaları ele alırken;ikiTürk geri dönüşüm firması da hem sektör hem çalışmaları ile ilgili katılımcılarla bilgiler paylaştı.Ayrıca programın sonunda geri dönüşüm konusunda oldukça ileri düzeyde olan Almanya’daki geri dönüşüm tesisleriincelendi.

Dünya geri dönüştürülmüş çevreci ürünleri tercih ediyor…

Geri dönüşüm konusunda üst düzey çalışmalara imza atan Avrupa ülkelerine Türkiye’deki atık sektörünü ve yönetimianlatan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Türk plastik sektörü olarak bugün Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise altıncı büyük üreticisiyiz. Sektörümüz, 20 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmiyle dünya plastik dış ticaretinden yaklaşık yüzde 2 pay alıyor. 2023 yılı ihracat hedefimiz 17 milyar dolar. Ayrıca Avrupa’nın birinci büyük üreticisi olma yolunda da hızla ilerliyoruz. Ekonomiye sağladığımız katkının yanı sıra sektör olarak sorumluluklarımızın da bilincindeyiz. Bu doğrultuda gerek Türkiye genelinde gerekse PAGÇEV özelinde ambalaj atıklarının belgelendirilmesi, geri dönüşümü için çalışıyoruz. Sürdürülebilir bir çevre ve kaynakların kontrollü kullanılmasından yanayız. Dünyaya baktığımızda da artık tüm ülkelerin kullan-dönüştür-tekrar kullan anlayışını benimsediğini görüyoruz. Yalnızca tüketiciler değil, firmalarda bu bilinci kazandı. Tüketicilerine talepleri doğrultusunda ürün vermek istiyor. Türkiye gibi yılda 25,8 milyon ton atığa sahip bir ülkede bu bilincin artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Türk plastik sektörü olarak hem kendi ürettiğimizi dönüştürüyoruz hem de geri dönüşmüş malzemeleri üretimimizde kullanmak istiyoruz. Böylece ekonomimize sağladığımız katkıyı daha da artıracağımıza inanıyoruz” dedi.

Plastik sektöründe artık geri dönüştürülmüş malzemeye olan talebin giderek arttığının altını çizen Yavuz Eroğlu, “Teknolojinin ulaştığı yeni noktada geri dönüştürülmüş plastik hammaddelerle yapılmış ürünlerle, orijinal malzemeden yapılan ürünler arasında kullanım gereksinimlerini sağlamak noktasında kayda değer bir fark kalmadı. Dolayısıyla bunlar artık birçok ülkede orijinal malzeme gibi değerlendiriliyor. Hatta geri dönüşmüş granül ve çapak kullanımı birçok ülkede çevrecilik açısından teşvik ediliyor veçevre vergileri daha az oluyor. Bu ülkelerdeki alıcılar ülkemiz üreticilerinden geri dönüştürülmüş hammadde ile üretilen malzeme istiyor.Ülkemizde de plastikten yapılmış bu ürünler tarım, otomotiv, altyapı gibi özellikle geniş toplum kesimlerini etkileyen sektörlerde metalin yerini aldığı gibi bu sayede daha güvenli ve kalıcı çözümler sunarken dış ticaret açığını azaltıyor” diye devam etti.

Şu an geçerli bazı uygulamalar sebebi ile Türkiye’degeri dönüşüm malzeme ithalatının kısıtlandığını açıklayan PAGEV Başkanı Eroğlu sözlerini şu şekilde bitirdi: “Yasal prosedürler sektörü ve dış ticaret açığını olumsuz etkiliyor. PAGEV olarak bu sektörün gelecek potansiyelinin farkındayız ve bu doğrultuda Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ile görüştük. Geri dönüşmüş hammaddelerin ithalatıyla ilgili kısıtlamaların ülke menfaatleri ele alınarak tekrar değerlendirilmesi için konuyla ilgili Ekonomi Bakanlığı,Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOBB Plastik, Kauçuk,Kompozit Sanayi Sektör Meclisi gibi kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya geldiği bir komisyonunun kurulmasıyönünde talebimizi ilettik.Bu komisyonda geridönüşümün ne olduğu, bugün geldiği nokta ve ekonomimize faydaları da göz önünde bulundurularak kanunların yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Yakın zamanda ülkemiz ve sektörümüz adına olumlu haberler alacağımıza inanıyoruz.”

BASIN YANSIMALARI

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3