"Tuna'yı Birlikte Temizleyelim" girişimi Vidin'de başladı

"Tuna'yı Birlikte Temizleyelim" girişimi, Tuna Günü etkinlikleri kapsamında Vidin'de başladı. Atıksız Denizler Vakfı (WFO) tarafından koordine edilen girişim; Plastix, Bulgaristan Kapak Projesi, Henkel ve Eco Partners tarafından ortaklaşa uygulanıyor. Girişim, Çöpsüz Denizler Vakfı'nın güçlü uluslararası ortaklarıyla birlikte yürütmekte olduğu, Tuna Nehri havzasında Bulgaristan'dan başlayıp Karadeniz üzerinden Akdeniz'e kadar ilerleyecek olan kirli nokta temizleme ve iyileştirme projesinin bünyesinde yer alıyor. Proje, suların ve kıyı şeritlerinin korunmasını teşvik ederken, atıkların ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesinin önemine de dikkat çekiyor.

Bir sunum yapan Atıksız Denizler Vakfı kurucu ortağı Bernard Merkx, çevreyi en çok kirleten maddelere değindi ve akarsularla denizlerin plastik atıklardan temizlenmesi için uluslararası düzeyde alınan önlemleri anlattı.

Tuna'nın temizlenmesi kapsamında gençlerle yapılan çevre çalışmaları Vidin'den başlamış oldu. Nehirdeki akıntıların ve coğrafi özelliklerin en çok hangi noktalarda plastik atık biriktirdiğinin tespit edilmesiyle seçilecek diğer noktalarda temizleme çalışmaları sürecek.

Tuna Nehri Projesi, Bulgaristan Çevre ve Sular Bakanlığı, Tuna Nehri Havzası Müdürlüğü, Karadeniz Havzası Müdürlüğü ve Bulgaristan Polimer Birliği tarafından destekleniyor.

WFO'nun yüzen atıkları azaltmak amacıyla yaptığı çalışmalara destek veren şirketler arasında konfeksiyon üreticisi Pielleitalia, plastik üreticileri Alpla ve Semadeni ile plastik geri dönüşüm şirketi Corepla yer alıyor. 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3