TÜM PLASTİK AİLESİ, SEKTÖR İÇİN BİR ARADA!

TÜM PLASTİK AİLESİ, SEKTÖR İÇİN BİR ARADA!

Bildiğiniz gibi, Ekonomi Bakanlığımız tarafından yayınlanan "Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2015/3)" ile 2015 yılı başı itibarıyla plastik sektörümüz büyük kayıplara uğramıştır. Tebliğ; çetin müzakerelerde sizlerin verdiği büyük destekle 3 kez değiştikten sonra son halini almıştır. Ancak hala tebliğ üzerinde iyileştirmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda sonuncusu 3 hafta önce olmak üzere Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekçi'yi makamında müteaddid defa ziyaret etmiş ve 2016 yılı tebliğ revizyon çalışmalarına plastik sektörünü temsil eden tüm paydaşların dahil edildiği bir toplantıyla yapılması talebimizi yazılı olarak iletmiştik. (aşağıda konuyla ilgili geçmiş detayları ek linklerde bulabilirsiniz)

Nitekim 28/08/2015 tarihinde bu görüşme ve taleplerimiz doğrultusunda Bakanlığımızdan tarafımıza gönderilen Ekteki yazı ile 08/09/2015 tarihinde saat 10.30'da Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü toplantı salonunda bir toplantı yapılacağı belirtilmiştir.

Ancak bu toplantının oluşturulması için verdiğimiz tüm dilekçe ve yaptığımız görüşmelerde sektörün tüm paydaşlarının bir arada davet edilmesi gerektiğini, böylelikle tüm görüşmelerin daha şeffaf ve katılımcı olacağını ve özellikle de sektör aleyhine görüş bildirenlerin bunu kapalı kapılar ardında değil de tüm sektör paydaşlarının önünde yapmasının daha sağlıklı bir sonuç vereceğini belirtmiştik.

Ancak Bakanlıktan gelen davetin çok dar kapsamlı yapıldığını görünce, konuyu tekrar bakanlık gündemine taşıdık. Sektörümüzün tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının da toplantıya iştirak etmesini Bakanlığımızdan talep ettik ve talebimiz kabul edilerek sektörün diğer kuruluşlarını da davet etmemiz uygun görüldü.

Yaptığımız görüşmelerle sektörümüzün odaları, birlikleri, kurulları, dernekleri dahil, tüm sivil toplum kuruluşlarını (20 kurum) da toplantıya davet ettik.

Sektörümüz güç birliği ile sorunlarını aşıp 250.000 çalışanı, 6500 firmasıyla başarılarını devam ettirecek ve ekonomik olarak güçlü bir Türkiye idealine hizmetine kesintisiz devam edecektir.

Sektörün birleştirici gücü Vakfınız hizmetinizdedir.

Saygılarımla,
Yavuz EROĞLU
PAGEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Bilgi açısından konuyla ilgili geçmiş tüm detayları aşağıda EK kısmında yer alan linklerde bulabilirsiniz.

Tebliğ değişikliği çalışmaları sırasında BloombergHT televizyonunda yayınlanan program için tıklayın.

Tebliğ değişikliği sebebiyle gümrüklerde yaşanan sorunlara dair kareler

Tebliğ hakkında basında çıkan haberler

Dünya Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sektörümüzle gerçekleştirdiğimiz istişare toplantılarından kareler

 

İLGİLİ DÖKÜMANLAR

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5