TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi, PAGEV başkanlığında Ankara’da toplandı

Referans Fiyat Listesinde güncelleme sorunu çözülüyor

TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi, 25 Mart 2019 tarihinde PAGEV başkanlığında Ankara’da toplandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ekonomiden sorumlu bakanların da katıldığı toplantının açılış konuşmasını TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı Yavuz Eroğlu yaptı. Verimli geçen toplantıda sektörel sorunlar masaya yatırıldı.

TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi’nin Ankara’daki toplantısına; TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Mehmet Yurdal Şahin ve Gelir İdaresi Grup Başkanı İbrahim Ateş katıldı.

Yavuz Eroğlu’nun Meclis üyelerine sektörel sorunları ve beklentilerini aktardığı toplantıda sekiz aydır güncellenmediği için sanayiciyi zor durumda bırakan referans fiyat listesinde güncelleme sorununun sonuçlandığı müjdesi geldi. Bu çerçevede plastik hammadde ithalatlarında sanayicilerin maliyetlerini yukarı çeken referans fiyat uygulaması ile ilgili çalışmaların devam ettirilmesi de görüşüldü.

Sektörün en önemli sorunlarından katma değerli üretimde bir milat olacak Türkiye’nin ilk plastik mükemmeliyet merkezi olan PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin temel atma töreni de toplantının en önemli gündem maddelerinden biriydi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile PAGEV arasında imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi ile yüksek test maliyetleri, yurtdışına nakliye, gümrükleme ve uzun test süreleri gibi zaman ve enerji kaybına yol açan birçok sorunun ortadan kaldırılacağı paylaşıldı. Toplantıda merkezin bir an önce hayata geçmesi noktasında tüm üyeler maddi manevi her türlü destek sözü verdi.

Toplantıda konuşan TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, yeni hükümet sistemi ve bu sistemde sektörel sorunların ilgili kişilere aktarılma kanalları ile ilgili bilgileri paylaştı.

Toplantı kapsamında Ticaret Bakanlığı’nın desteği kapsamında onaylı e-ticaret sitelerinden biri olan sektörel e-ticaret sitesi Chemorbis temsilcileri tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı. Toplantının en önemli çıktılarından biri olarak sektörün dünya borsalarındaki plastik hammadde fiyatlarını takip etmek üzere kullandığı e-ticaret sitelerine toplu üyelikle ilgili daha önce gündemde olan Ticaret Bakanlığı desteğinin kolaylaştırılıp devam ettirilmesi yönündeki tavsiye kararı Meclis üyeleri tarafından onaylandı.

Yürürlüğe girdiği günden bu yana sektörün gündeminden düşmeyen ve PAGEV’in yakından takip ettiği ücretli plastik alışveriş poşeti uygulaması hakkında sektörün neleri yanlış bulduğu ve hangi düzenlemeleri istediği bir kez daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarına iletildi. Sektörün ayrıcalık değil Avrupa Birliği ile uyumlu mevzuat düzenlemesi isteğinin altı çizildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları sorunların kendilerine ulaştığını ve bu konudaki çalışmaların yakın zamanda sonuçlanacağını belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bürokratları ise uygulamadan zarar gören poşet üreticilerinin kayıplarının en aza indirilebilmesi ve yeni alanlara yönlendirilebilmeleri amacıyla bir teşvik paketinin oluşturulması için izlenebilecek yönetemler konusunda bilgi verdiler.

Bu çerçevede alışveriş poşeti üreticilerine yönelik bir paketin oluşturulabileceği konusunda fikir birliğine varıldı. Aynı zamanda alışveriş poşeti üreticilerinin çevreyle uyumlu farklı alternatifler üzerine yeni yatırımlar planlamaları durumunda kendilerine özel teşvik mekanizmaları oluşturulmak üzere de istişareler yapıldı.

Yine bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan meclis toplantısına katılan bürokratlarca sistemin işleyişi hakkında bilgiler paylaşıldı. Meclisin özellikle üzerinde durduğu alışveriş poşetleri ile ilgili bedelin tahsili beyanı ve devlet tarafından tahsili konusunda hâlihazırda olduğu gibi satış noktalarından sorumlu olması konusu açıklığa kavuşturuldu. Nitekim Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri bu konuda satış noktalarının sorumlu olduğunu ve poşet üreticilerinin herhangi bir yükümlülüğe sahip olmadıklarının altını çizdiler. Yakın bir tarihte Plan Bütçe Komisyonu’nda gündeme gelen ve alışveriş poşeti üreticilerinin bu bedeli ödemesi yönündeki önerinin de kabul görmediği vurgulandı.

Toplantıda söz alan TSE yetkilileri ise Suudi Arabistan’a yapılacak ihracatlarda istenen bio çözünür malzeme standartları ile ilgili bilgileri aktardı. Suudi Arabistan standart kuruluşu SASO’nun talep ettiği sertifikasyon için TSE’nin sanayicilere nasıl destek olacağı da toplantıda detaylıca görüşülen bir diğer konu oldu.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3