TOBB Meclisi, Hammadde Fiyatlarındaki Astronomik Artışlara karşın uygulanan Boykotun etkilerini Değerlendirdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu başkanlığında TOBB’a bağlı odaların ilgili meslek komitesi başkanları ve meclis üyelerinin geniş katılımıyla yapıldı. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Ertekin ve Uzman Yavuz Selim Özden’inde katıldığı toplantıda, sektör temsilcileri süreç içerisinde yaşanan sorunları dile getirdiler. Plastik, kauçuk ve kompozit sektöründeki hammadde fiyat artışları ve çözüm önerileri konusundaki güncel durumun ele alındığı toplantıda; petrokimya sektöründe fiyatlamanın arz talep dengesine göre tasarlandığı belirtilerek pandemi dolayısıyla tetiklenen arz kısılmasının tüm tedarik zincirini olumsuz etkilediği paylaşıldı.

TOBB Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı Yavuz Eroğlu hammaddelerde yaşanan dolar bazlı ortalama yüzde 150’lik astronomik fiyat artışlarına ilişkin son dönemde dünyada ve ülkemizde yaşanan tüm gelişmeleri aktaran kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Sektörün Hammadde Güç Birliği gerçekleştirmesinin önemli olduğuna değinen temsilciler minimum stok ile çalışma yoluna gittiklerini dile getirdi. Ayrıca 6. aydan itibaren dünyada ilave petrokimya kapasitelerinin devreye gireceği bilgisi verilerek hammadde fiyatlarında düşmenin öngörüldüğü belirtildi.

Hammadde erişimini kolaylaştırmak için petrokimya yatırımlarının hayata geçirilmesi ve geri dönüştürülmüş hammaddenin kullanım oranının artırılması gerektiğini ifade eden temsilciler, TOBB bünyesinde yakın bir süre önce kurulan Türkiye Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi’nin oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Meclis çalışmaları hakkında üyelere genel bilgilendirme yapıldı.

Arz şoklarında ve sanayiyi etkileyen hususlarda TOBB aracılığıyla ilerlemenin önemine değinen katılımcılar; düzenli aralıklarla TOBB’a bağlı odaların ilgili meslek komiteleri üyeleri ve Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi üyelerinin yer alacağı geniş katılımlı toplantılar düzenlenmesinin faydalı olacağını ilettiler. Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayicileri TOBB çatısı altında ortak hareket edeceklerini dile getirdi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3