TOBB Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi Sektörün Sorunlarını Ele Aldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’ın da katılımı ile Meclis Başkanı Ali Kantur’un başkanlığında sektör temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç yaptığı açılış konuşmasında; son zamanlarda özellikle plastik atık ithalatı konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Polietilen yasağının kaldırılması konusunda emeği geçen herkese teşekkür eden Kıvanç, TOBB olarak atık sektörüne dair tüm konuların hassasiyetle takip edilip ele alındığını katılımcılarla paylaştı.

Meclis Başkanı Ali Kantur, toplantıya katılan tüm Meclis Üyelerine teşekkürlerini ileterek son Meclis toplantısından bu yana gerek sektör temsilcileri, gerek ilgili Bakanlıklarla katılım sağlanan toplantıları ve bu toplantıların önemli detaylarını meclis üyeleri ile paylaştı.

Plastik Atık İthalatında Yaşanan Son Gelişmelerin Değerlendirildiği gündem maddesi ile ilgili olarak, üyelerin plastik atık ithalatında yaşadıkları sıkıntılar el alındı. Yüzde 1 kontaminasyon konusunun genelge içerisinde yer almaması, genelgede yer alan yüzde 1 kontaminasyonu ölçecek bir kurum olmaması ve oranın göreceli olması, getirilen malzemenin analiz metotlarının belli olmaması, ürünlerin ülkeye girip girmemesinin gümrük memurlarının keyfiyetinde olması, teminatların Bakanlık Döner Sermaye İşletmesi hesaplarına gelir olarak kaydedilmesi, 19.12.04 atık kodunun yasaklı listede yer alması ve teknik mühendislik plastikleri için yeni GTIP kodları açılması ihtiyacı başlıca önemli konular olarak tespit edildi.

TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu; öncelikle Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisinin çalışma ve gayretlerini son derece olumlu bulduğunu kaydederek, tüm bu çalışma ve gayretlere rağmen yasakların sürekli artmakta olduğunu vurguladı. Bunun sebebini ise, geri dönüşüme hem kamunun hem de genel bakışın ve algının olumsuz yönde olmasından kaynaklı olduğunu belirten Eroğlu, esas çalışmanın bu algıyı değiştirmek üzerine olması gerektiğini söyledi. Başkan Eroğlu, tesis lisanslarının alınması ile ilgili olarak da, tepki olarak lisans alınmamasının sektöre ve sektör temsilcilerine zarar vereceğini ekledi.

Meclis Başkan Yardımcılarından Ömer Benli ise, Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi’nde tüm paydaşların yer aldığı (içecek üreticileri, ambalaj üreticileri, perakendeciler, cam üreticileri, makine üreticileri, atık toplayıcı ve geri dönüşüm, kozmetik) Depozito Çalışma Grubu oluşturulduğunu belirterek, Çalışma Grubuyla gerçekleştirilen üç toplantı sonrası ortaya çıkan taslak raporun Meclis Üyelerine gönderildiği kaydetti.

Alt Komitelerden Sorumlu Meclis Başkan Yardımcılarının alt komite gruplarının sorunlarına dair bilgilendirmelerde bulunduğu toplantıda, sektörün güncel ve ivedi çözüm bekleyen sorunlarına dair Meclis Üyeleriyle istişarelerde bulunuldu.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3