TİM Başkanı Büyükekşi’ye İran - Türkiye Ticareti hakkında çalışma ziyareti gerçekleştirdik

Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti arasında karşılıklı ticareti zorlaştıran konuların değerlendirilmesi amacıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdik.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (İSİAD) Başkanı Mehdi Culazade, İran Ticaret Müsteşarı Mahmoud Ahmedi, İran Ticaret Müsteşar Yardımcısı Keyvan İsazade ve Eski DEİK İran İş Konseyi Başkanı Reza Amuzager ile PAGEV Başkan Yardımcıları Ahmet Meriç ve Ali Karadeniz katıldılar.

Türkiye ile İran arasında yaşanan ticari engelleri değerlendirildiği toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yaşanan problemlerin ülkelerarası mütekabiliyet çerçevesinde çözümlenmesi gerektiğinin altını çizerek, bir an evvel sorunun çözülmesi ve iki komşu ülke arasındaki ticaretin gelişimi için gerekli adımların karşılıklı olarak atılmasının önemine değindi.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ise; “Türk iş dünyası olarak iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi yönünde çabalara aktif katkı vermeye devam edeceğiz. Sorunların çözümü için tüm taraflar ve TİM başta olmak üzere kurumlarımızın katkısını ve desteğini çok önemsiyoruz. Bu konuda komşu iki devletin ticareti kolaylaştırıcı yönde çabalarının artmasını bekliyoruz” dedi.

İSİAD Başkanı Mehdi Culazade yaptığı değerlendirmede, İran’da TİM tarafından kurulan Türk Ticaret Merkezi için Ekonomi Bakanlığı ve TİM’e teşekkür etti. Ayrıca Tercihli Ticaret Anlaşmasının önemine vurgu yaparak yapılan çalışmaların artarak devamını talep etti.

İran Ticaret Müsteşarı Mahmoud Ahmedi’de; komşu ülke Türkiye ile ticarette sorun yaşanmaması adına üst makamları ile sürekli temasta olduklarını vurgulayarak, toplantıyı organize eden PAGEV, İSİAD ve ev sahibi TİM Başkanına teşekkür etti. Toplantı içinde ayrıca sorunlar ve çözüm yolları konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3