SASADAN DEV YATIRIM

Adana’da milyar dolarlık petrokimya tesisi kuruluyor

Adana’da faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi AŞ, elyaf ve polyesterin hammaddesi olan Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) üretimi için 950 milyon dolar yatırımla kurulumuna başladığı tesisin 2023’te hizmete girebilmesi için inşaat çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Polyester ve elyaf üretimiyle adından söz ettiren, iç piyasanın yanı sıra üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu ihraç eden SASA, yeni tesisiyle de hem istihdama hem de ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor.

4 Bin 800 Kişi İstihdam Ediliyor

SASA Polyester Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, 1,8 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu tesislerinde yıllık 1,4 milyon ton elyaf, cips, poy ve kimyasalları üretim kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

İşletmelerinde şu anda 4 bin 800 kişinin istihdam edildiğini belirten Şeker, yeni yatırımlarla bu sayının daha da artması için çalıştıklarını ifade etti.

Şeker, Amerikan Invista (Koch Industries) ile imzaladıkları 935 milyon dolarlık lisans ve teknik hizmet anlaşması kapsamında yapımına başladıkları PTA tesisinin 2023 yılının şubat ayında devreye girebilmesi için inşaat çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü dile getirdi.

Hedef: 3,5 Milyar Dolar Ciro

Bu yatırımın hizmete alınmasıyla üretimlerinin ve istihdamlarının artacağını söyleyen Şeker, şöyle devam etti: “İnşaata yaklaşık 5 ay önce başladık. İnşallah söz verdiğimiz gibi 2023’ün Şubat ayında devreye almayı düşünüyoruz. Burada 1,5 milyon ton PTA üreteceğiz. Bu tesis Türkiye’de ilk olacak, daha önce böyle bir tesis kurulmadı. Hatta Kuzey Afrika, Rusya’ya kadar bu bölgenin en büyük tesisi olacak. Burası bittikten sonra 3 milyon ton civarında yıllık üretim yapacağız. Bu üretimin de bir kısmını yurt içinde bir kısmını da ihracatta kullanacağız. Geçen sene ihtiyacımız 175 milyon dolar civarındaydı, inşallah sene sonu 350 milyon dolara ulaşacağız. Burası da bittikten sonra ihracatımız milyar dolar civarına gelecek. Hedefimiz, 1 milyar dolar ihracat ve yaklaşık 3,5 milyar dolar da ciro olacak.”

Hürriyet Çukurova*

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3