REUTERS Listesi Güncelleniyor, Ekstra Vergi Yükü Kalkıyor!

Yakın zamanda yaptığımız duyuruda, plastik sanayicisinin son aylarda ithal ettiği çoğu plastik hammaddesine ortalama yüzde 6, yani ton başına 60 dolara varan ek vergi ödediğini vurgulamıştık. Bunun ana sebebinin ise Referans fiyatta baz alınan Reuters fiyat listesinin güncellenmemesi ve petrolün (hammaddenin) yüksek olduğu dönemki eski fiyatları içermesi olduğunu belirtmiştik. Referans fiyat yetmiyormuş gibi; bir de sanayici neden yüksek fiyatlı bu listeden gümrük vergisi ve KDV ödüyor, diye sormuştuk?

Yazımızda sanayicilerimizin rekabetçiliğini azaltırken finansman ihtiyacını arttıracak bu tür uygulamaların ülkemize fayda getirmediğine inandığımızı ve önümüzdeki günlerde de konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi de söylemiştik.


PAGEV Başkanı Yavuz EROĞLU’nun Ekonomiden Sorumlu 6 Bakanımıza yaptığı
ve bu konuyu da içeren
3 dakikalık sunumu izlemek için tıklayın.

Sekiz aydır bu konuda yaptığımız çalışmaların yanında, en son 25 Şubat’ta TOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarciklioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan evsahipliğinde gerçekleşen ve 6 Bakanımızın katılım gösterdiği TOBB Ekonomi Şurası’nda Başkanımız Yavuz Eroğlu yaptığı sunumda bu konuyu dile getirerek, sorunun toplam enflasyona etkisini de özellikle ortaya koyduk ve güncellemenin ivedilikle yapılması talebimizi yeniledik.

Aynı akşam İthalat Genel Müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmemizde, Sayın Bakanın bu konuda Gümrükler Genel Müdürlüğüne gerekli talimatı ilettiği bilgisine ulaştık. Bugün Gümrükler Genel Müdürlüğünün de talimata uygun olarak gümrüklere yazı yazdığı bilgisine ulaştık.

Bu çerçevede konuya hassasiyet gösteren Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan ve Ticaret Bakanlığı bürokratlarına teşekkür ederiz.
Yine başta AKKİB Başkanı Sn. A. Uğur Ateş ve İKMİB Başkanı Sn. Adil Pelister olmak üzere; konuya yakın ilgi gösteren, çalışan ve destek veren tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkürü borç biliriz.

PAGEV Başkanı Yavuz EROĞLU’nun Ekonomiden Sorumlu 6 Bakanımıza yaptığı ve bu konuyu da içeren 3 dakikalık sunumu izlemek için tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3