Plastik Poşet Konusunda Dün Yayınlanan Uygulamanın Esaslarını Görüştük

Dün akşam Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’ın yeniden düzenlenerek yürürlüğe girdiğini açıkladı. Bugün TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Meclisi olarak bakanlığı ziyaret edip uygulamanın detaylarını aldık. Uygulamayla ilgili görüş, öneri ve itirazlarımızı paylaştık.

Yapılan yeni düzenlemede sektörümüzü ilgilendiren maddeler özetle;

  • Eczanelerde sadece ilaç satışlarında kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dâhil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler Usul ve Esasların kapsamından çıkarılmış olup ilaçlar için verilen plastik poşetler ücretsiz olarak verilebilecektir.
  • İlk uygulamadan farklı olarak; ücrete tabi tutulan poşetlerin çift kat kalınlığının 40 mikron ve üzerinde olma zorunluluğu getirilmiştir. Çift kat kalınlığı 40 mikrondan daha küçük olanların (gıda hijyeni amaçlı verilenler ile eczanelerde ilaçların taşınması için verilenler hariç) kullanımı yasaklanmıştır. Yani çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmayan plastik poşetlerin 31/3/2019 tarihinden itibaren kullanılamayacaktır.

Eczanelerle ilgili düzenlemeyi olumlu yönde bir adım olarak görmekteyiz. 40 mikron altında poşetlerin yasaklanması ise Avrupa Birliğinin normlarının bile dışındadır.

Sektör olarak bilinçli tüketim ve israfla mücadele fikrinin arkasındayız. Ancak kalıcı çözümlerin yasaklama ve ek vergilerle değil ancak eğitim ve kültürel değişimle geleceğine inanmaktayız. Bu çerçevede sürecin şu ana kadar geldiği noktayı ve bundan sonra yapmamız gerekenleri değerlendireceğimiz bir istişare toplantısı organize ediyoruz. Sizlerin görüşlerini de alıp bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz. 15 Ocak 2018, Salı günü, İstanbul Elite World Europe Hotel'de düzenlenecek toplantıya sadece önceden kayıt yaptıran ve kayıtları onaylanan firmalar katılabilecektir. Aşağıdaki linklerde sektör görüşümüzü paylaştığımız yayınlardan bazılarına ulaşabilirsiniz.

Sektörümüzün yol haritasını çizeceğimiz söz konusu toplantıya katılım durumunuzu Vakfımızdan Uğur Aktel'e (pagev@pagev.net.tr, 0212 425 13 13) bildirebilirsiniz.

PROGRAM

Tarih/Yer: 15 Ocak 2019, Salı / İstanbul Elite World Europe Hotel (ulaşım linki için lütfen tıklayınız)

09.15: Kayıt ve Kahvaltı
10.00: Açılış Konuşması
           Yavuz Eroğlu, PAGEV Başkanı
10.10: PAGEV Sunumu: Alışveriş Poşetlerinin Ücretendirilmesi Süreci
10.30: Sektörün Görüşlerinin Alınması
12.00: Değerlendirme ve Yol Haritasının Belirlenmesi
12.30: Kapanış

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar
Bloomberg TV Canlı Yayını
Ekotürk TV Canlı Yayını
A Para TV Canlı Yayını
ST Endüstri Radyo Canlı Yayını
PAGEV'in "10 bin Çalışan İşsiz Kalabilir" Bülteni
PAGEV'in "TBB Kendi İşine Baksın" Bülteni
PAGEV'in "Sektörün Plastik Poşet Uygulaması için 10 Maddelik Talepleri" Bülteni
PAGEV'in "Ağaca Bakmaktan Ormanı Göremiyorlar" Bülten
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ziyareti

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5