Plastik Karalama Kampanyalarıyla Mücadelemiz...

Plastik Karalama Kampanyalarıyla Mücadelemiz...

Televizyon programlarının bazı kadrolu müdavimlerinin, bilim insanından çok adeta bir şovmen tarzında yaklaşımları ile halkımızın sağlık konusundaki hassasiyetini sömüren ve bilimle uzaktan yakından ilgisi olmayan ithamları ile karşı karşıya kalıyoruz. Halkı korkutarak kandıran bu şovmenlerin arkasında kimlerin ve hangi ticari kaygıların olduğunu çok iyi biliyoruz.

Sektör olarak; PLASTİK-SAĞLIK ilişkisi konusunda çok hassasız ve konunun halk sağlığı en önde tutularak, bilim insanlarınca tartışılmasını ve bilimsel veriler ışığında varsa gerekli düzenlemelerin yapılmasını en başta biz istiyoruz.

Sektör olarak her platformda, bilimsel gerçeklerin öne çıkmasını savunduk. Sorumlu bir endüstri olarak “Halk Sağlığının” bizim için her şeyden önce geldiğini defaatle vurguladık. Bu şov tarzı yayınlara prim vermemek için onları muhatap almayıp, Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkilileriyle en sonuncusu geçen ay olmak üzere defaatle yaptığımız görüşmelerde sektör görüşlerimizi aktardık, konunun bilimsel gerçeklere oturması için çalıştık. Çizgiyi aşıp, “Sükut ikrardan gelir” iddiaları ile sektörümüzün bu bilim dışı iddiaları kabul ettiğini ima ettiklerinde, onların taraflı ve bilimdışı görüşlerine karşı televizyonlarda sektörümüze yakışır olgunluk ve duruş ile yalnızca bilimsel gerçeklerin ortaya çıkarılmasını savunduk.

Bu kişilerin zarar verdiği; halkımızın, başka sektörlerin ve bizlerin talepleri kamuda karşılığını buldu ve Sağlık Bakanlığımız, sağlık konusunda Televizyonlarda yorum yapanlar için “ekran sertifikası ve akreditasyon” zorunluluğu getiriyor. Bu uygulamayla, bilimselliği kanıtlanmamış, sağlıkla ilgili bilimsel dayanaksız görüşlerin televizyonlarda açıklanmasının önüne geçilmiş olacak.

Gelişmelerin bundan sonrada takipçisi olacağız. Aşağıda yer alan linklerde; PLASTİK - SAĞLIK ilişkisinde elinizde muhakkak olması gerektiğini düşündüğümüz; Plastiğin, Tıbbın nasıl ileri bir seviyede hizmetinde olduğuna dair çalışmamızı ve daha önce katıldığımız ve Plastiğin karalanmaya çalışıldığı bir canlı yayını da, konuyu desteklemesi açısından sizlerle paylaşıyoruz.

Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,
Yavuz EROĞLU
PAGEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

HABERTURK TV’de yayınlanan olumsuz plastik algısı oluşturan programda Plastik Sektörünün, Halk Sağlığı yaklaşımını anlattığımız yayın.

PLASTİĞİN TIBBA dolayısıyla SAĞLIĞIMIZA nasıl hizmet ettiğine dair çalışmamız.

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3