Plastik Kap ve Gıda Ambalajı Hammaddelerine Ekstra Bürokrasi Talebi Bakanlıktan Döndü...!

Bir kez daha “birlikten kuvvet doğar” sözünün ne kadar doğru olduğunu gördük.

Bildiğiniz gibi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sıkı denetiminde olan gıdayla temas eden kap ve ambalaj üreten firmalarımız Mart 2018’e kadar aynı zamanda hammaddelerini de ithal ederken tekrar izin almak zorundaydı. Ekstra zaman ve para kaybı demek olan bu uygulama sektörümüzün ortak çabası sayesinde Mart 2018’de sona ermişti.

Ancak geçen ay yayınladığımız bilgilendirme yazımızda (tıklayınız) PETKİM’in hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan bir şekilde gıda ambalajı üreten firmalarımızın hammadde ithalatlarındaki bürokratik işlemlerde yeniden Tarım ve Orman Bakanlığı iznine tabi olması yönünde talebini sizlere duyurmuştuk.

Bürokratik engellerden ve zaman kaybından kurtularak henüz rahat bir soluk alan ambalaj üretimi yapan sanayicilerimizi yeniden dar boğaza sokacak bu talep karşısında sessiz kalmayalım çağrımız sektörden büyük yankı aldı.

Sektör çatımız altında hizmet veren sivil toplum kuruluşlarımız ve elini taşın altına koymaktan çekinmeyen duyarlı firmalarımız güç birliği yaparak konuyu Bakanlığımız nezdinde yakından takip ederek bu yersiz talebinin kabul görmemesini sağladı. Ekonomik güçlüklerin yaşandığı böyle bir zamanda sanayicilerimizin önüne bürokratik engel çıkarmak isteyenlerin hevesleri kursağında kalmış oldu.

Birlikte hareket etmenin, sektör sorunlarını el ele vererek çözmenin ne kadar önemli olduğunun en güzel örneklerinden birini daha gerçekleştirmiş olduk.

Herkese teşekkür ediyoruz, zaman birlik zamanı...

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3