PEŞİNİ BIRAKMADIK, KIRMIZI HAT CEZASI 5 BİN TL OLDU!

Devlet, ihracatçının canını yakan liman işletmesinin canını yakacak!

Gümrük işlemlerindeki ekstra masraflardan ihracatçı da ithalatçı da şikayetçi. Farklı isimler adı altında onlarca belge ve işleme yapılan ödemeler milyonlarca lirayı buluyor. Dünya Bankası’nın araştırmasına göre gümrüklerde firmalara ülkemizden 4 kat daha zengin OECD ülkelerinden 6 kat fazla evrak bedeli yükleniyor. Dış ticarette sadece Kırmızı Hat uygulamasından firmaların kaybı yıllık 250 milyon TL’yi buluyor. TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, dış ticarette firmaların sırtına yüklenen ekstra masraflardan biri olan Kırmızı Hat sorununun çözümü için verilen mücadele sonucu cezanın 5 bin TL’ye yükseldiği ve böylece dış ticaret firmalarının yıllık 250 milyon Liralık yükten kurtulduğunun müjdesini verdi.


Başkanımız Yavuz EROĞLU'nun Bloomberg TV’de Kırmızı Hat Konusunu gündeme taşıdığı yayını izlemek için tıklayınız.

Türkiye 2017 yılında 157 milyar dolarlık ihracata imza atarken aynı dönemde 234 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. İhracatta konteynerlerin ortalama yüzde 5’i, ithalatta ise yüzde 18’i Kırmızı Hat’a düşüyor. Kırmızı Hat, bu hatta düşen malların Gümrük idaresince daha detaylı kontrol edilmesi anlamına geliyor ki Gümrük idaresi de bu kontrol işlemi sırasındaki hizmetleri Liman işletmelerinden alıyor. Liman işletmeleri ise bu zorunlu işlemler sırasında tahmil, tahliye, ardiye, saha içi taşıma ücretleri ve benzeri masraflar için firmalardan fahiş bedeller tahsis ediyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında yayımlanan Liman Hizmet Tarifesinin Belirlenmesi konulu 2014/29 Genelge, bu ilmeler için tavan fiyatı belirlemiş ve bunlara uyma zorunluluğu getirmişti. Ancak kurala uymama cezası 102 TL gibi komik bir rakam olunca Liman İşletmeleri kurala uymayıp şikayet gelirse cezayı ödeyip kurtuluyordu.

TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, bu cezanın caydırıcı hale getirilmesi taleplerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde karşılık bulduğu ve cezanın 5 bin TL’ye çıkarıldığının müjdesini verdi. Böylece yıllık 250 milyon TL’yi bulan bu haksız kazanç dış ticaret firmalarımızın cebinde kalacak diyen Eroğlu, şunları söyledi: "Kırmızı Hat sorunu konusunda, geçen sene Meclisimizin yaptığı toplantıda cezanın caydırıcı hale gelmesini Bakanlığımızdan talep ettik. Nitekim 10 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kanunla bu talebimiz kabul gördü ve ceza işlem başına 5 bin TL’ye yükseldi. Kırmızı Hat’a düşen malların kontrolü için Liman İşletmelerinin yaptığı zorunlu işlemlerden kaynaklı hizmetler için talep edilen fahiş bedeller cezanın 5 bin TL’ye yükseltilmesi ile son bulacak. Böylece yıllık 250 milyon TL’yi bulan haksız kazanç dış ticaret firmalarımızın cebinde kalacak. Dış ticaretin ana unsuru olan lojistik maliyetleri gün geçtikçe artıyor. Limanlarla bağlantılı lojistik işlerinde tekelleşmeye varan yapılar bu maliyetlerde önemli paya sahip ve bunları elbirliği ile çözmemiz gerektiğine inanıyoruz. Ekstra yükler sadece sanayiciye değil ülke ekonomisine yüktür. Kırmızı Hat, tartım ücreti, ordino bedeli gibi firmalara ekstra yükler bindiren sorunların çözümü konusunda gerek PAGEV, gerekse TOBB Meclisimiz nezdinde aktif bir politika izliyoruz. İhracatın kolaylaştırılması ve maliyetlerin azaltılması ilgili bu süreçlere verdikleri destek için Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekçi’ye şükranlarımızı sunuyoruz. İhracatın önündeki engelleri birer birer kaldırana kadar sorunların çözümü için mücadele etmeye kararlıyız" diyerek, Gümrük işlemleri sırasında mallarınızın kırmızı hatta düşmesi durumunda, aşağıda verilen 2014/29 sayılı genelge de verilen fiyatların dışında fahiş fiyat uygulayan işletmeleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bildirmeniz durumda gerekli yasal işlemlerin yapılacağını da kaydetti.

Konuya ilişkin Kanunu incelemek için tıklayınız.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 2014/29 Sayılı Genelgesi.

Başkanımız Yavuz EROĞLU'nun Bloomberg TV’de Kırmızı Hat Konusunu gündeme taşıdığı yayını izlemek için tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3