PARKLARDA GÜVENLİ ALANLAR PLASTİK OYUNCAKLARLA SAĞLANIYOR

Çocukların fiziksel ve psikolojik gelişiminde çok önemli bir yer tutan oyuncakların eğitici olduğu kadar güvenli olması da büyük önem taşıyor. Özellikle çocuk parklarındaki salıncak, kaydırak, tahterevalli gibi oyuncaklar doğru malzeme kullanılmadığı takdirde çocuklar açısından ciddi tehlikeler yaratabiliyor. Kullanıldığı her alanda hayata değer katan plastik malzemeler güvenlik söz konusu olduğunda çocuk parkları için de vazgeçilmez bir malzeme olarak ilk sırada yer alıyor.

Hal böyleyken, geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili M. Hidayet Vahaboğlu ile MHP Konya Milletvekili Esin Kara’nın ortaklaşa TBMM Başkanlığına verdikleri önergede çocuk parklarındaki plastik zemin kaplama ve oyuncakların çocuk sağlığına zararlarının araştırılmasını istedi.

Oysa eskiden gazetelerde çocuk oyun parkları ile ilgili sık sık yaralanma haberleri okurduk. Metalden üretilmiş salıncaklar, kaydıraklar, tahterevalliler zamanla paslanıp tetanos riski taşıdığından oyun oynarken çocuğu yaralanan ebeveynler panikle soluğu hastanelerde alırdı. Günümüzde böyle haberler okumuyoruz çünkü oyun parklarındaki bu oyuncaklar çoğunlukla çocuklarımızın güvenliğini sağlayan plastiklerden yapılıyor. Üstelik güvenli olduğu kadar ekonomik de bir malzeme olan plastikler sayesinde bugün çok sayıda oyun parkı mevcut. Çocukların eğlenip sosyalleştiği, anne babaların da gönül rahatlığıyla çocukları ile zaman geçirdikleri oyun parklarını güvenli bir alana çeviren plastik malzemeleri karalamak yerine daha çok desteklemek gerekiyor.

Özellikle şehirlerde çocukların enerjilerini atmaları ve sosyalleşmeleri için en iyi seçenek olan çocuk parkları ile ilgili bilimsellikten uzak gerekçelerle kafa karışıklığı yaratacak adımlar atılmasını doğru bulmuyoruz.

PAGEV olarak oyuncağa sadece ekonomik bir değer olarak bakmıyoruz, kültürel değerlerimizi geleceğe taşıyacak en önemli araçlardan biri olabilecek “yerli oyuncak” çalışmalarımızı hızla yürütürken “plastik oyuncak tehlikeli mi?” gibi sektörü hedef alan yaklaşımlardan büyük üzüntü duyuyoruz.

Vakfımız öncülüğünde bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalar Türkiye plastik oyuncak sektörümüzün büyümesine önemli bir ivme kazandırdı. Bugün ülkemiz genelinde plastik oyuncak imal eden 67 firmamız, Türkiye ekonomisine yaklaşık 600 milyon TL’lik katkıda bulunuyor. Bundan sonraki süreçte de plastik malzemelerin insan hayatına katkılarını tüm platformlarda dile getirmeyi sürdürürken hem kültürel hem de ekonomik açıdan çok önemli bir değer yaratan Türk oyuncak sektörümüzü daha ileriye taşıyarak büyümesini artıracak çalışmalara devam edeceğiz.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5