PAGEV Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la sektör sorunlarını paylaştı

PAGEV temsilcileri sektör sorunlarının giderilmesi noktasında yaptıkları çalışmalar doğrultusunda 23 Şubat 2019 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret etti.

Ziyaretin gündemini; PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi, yerli oyuncak sektörü, ve son dönemde ücretli poşet uygulaması ile zora giren plastik poşet üreticilerinin sorunları ve çözüm önerileri oluşturdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yürütülen PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’ndeki son gelişmelerin paylaşıldığı ziyarette Bakan Mustafa Varank, katma değerli üretimi artıracak ve çevresel etkiyi pozitif yönde etkileyecek projenin destekçilerinden olduğunu belirtti. Merkez’in yakında yapılacak temel atma sürecinin ve yapım aşamalarının yakın takipçisi olacaklarının da altını çizdi.

PAGEV – Plastik Mükemmelliyet Merkezi, eğitim ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra Türkiye’de plastik üzerine mamul ve makine üreten firmaların katma değerini yükseltecek. Firmaların Ar-Ge çalışmalarına imkân verecek Merkez aynı zamanda test ihtiyaçlarını da çok uygun şartlarda sağlayacak. Firmalar böylece yurtdışına ihtiyaç duymadan prototip üretebilecekler. Çevresel konularda da öncü rol oynayacak PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi, başta geri dönüşüm ve petrol kaynaklarından üretilen hammaddelerin azaltılmasını sağlarken dış ticaret açığını azaltmaya da katkı yapacak.

Ziyaretin bir diğer önemli gündemi ise yerli oyuncak sanayinin desteklenmesi ve Türkiye’de yerli oyuncak pazarını büyütecek projelerin hayata geçirilmesi oldu.

Compound/Masterbacth komitesinin ilk toplantı çıktılarından oluşan öneriler de ziyaret sırasında paylaşıldı.

1 Ocak itibari ile uygulanmaya başlanan ücretli plastik alışveriş poşeti uygulaması ile zor duruma düşen plastik poşet üreticilerinin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri de ziyarette geniş bir şekilde ele alındı. Mevzuatın Avrupa Birliği kriterleri doğrultusunda düzenlenmesi yönündeki sektör temsilcilerinin talepleri Bakan Mustafa Varank ile paylaşıldı. Bu uygulamadan dolayı işleri yüzde 70 civarında düşen birçoğu kapanma tehlikesi yaşayan ya da kapanan ve çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalan firmalarla alakalı bir Sektörel Destek Paketi oluşturulması talebi de iletildi.

Bakanlık olarak Türkiye’de yerli üretimi özendirmek ve kolaylaştırmak arzusunda olduklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu konuda yapılan çalışmalara artan bir ivme ile destek vereceklerini belirtti.

Toplantı sonunda PAGEV temsilcileri PAGEV Yayınları’ndan çıkan Sevimli Plastik Tarihi kitabını Bakan Mustafa Varank’a hediye etti.

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3