PAGEV POŞET ÜRETİCİLERİ KOMİTESİ TOPLANDI

31 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul Swiss Otel’de PAGEV plastik poşet üreticileri komite toplantımızı gerçekleştirdik.Geniş katılımla gerçekleşen komite toplantımızda ücretli poşet uygulamasındaki son gelişmeler ve İthal poşetlerin yarattığı haksız rekabet ana gündem konumuzdu.Toplantımıza Ankara’dan davet ettiğimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Alpaslan Murat Yıldız ve Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü Uzmanı Sayın Fundagül Bacı kamu adına katılım gösterdiler. Toplantıda firmalarımız; özellikle ücretli poşet uygulaması ile ciddi ekonomik sorunlar yaşayan sektörün bir de son dönemde artan ithal poşetler sebebiyle büyük sıkıntı yaşadığını belirttiler. Özellikle İran’dan ithal edilen poşetlerin, gerçek değerinin çok altında fatura edilerek gümrüklerde beyan edildiği dolayısıyla çok düşük vergilerle yurda sokulduğu ayrıca bu poşetlerin dampingli fiyatlarla yurtiçinde satıldığı ve yerli üreticiyi rekabet edemez duruma soktuğu kayda geçirildi. Aynı şekilde komite toplantısına katılan üyelerimiz bu tür düşük fiyatlı ithal edilen ürünlerin ağırlıklı olarak İran menşeli olduklarını ve bu poşetlerin yurt içinde belirli toptancılar tarafından piyasaya sürdüklerini yetkili makamlara aktardılar. Komite Başkanımız Sayın Rüknet Yeşilyurt'ta örnekleriyle birlikte konunun detaylarını kamu yetkililerine bir dosya ile sundu. PAGEV Başkanımız Sayın Yavuz Eroğlu, PAGEV olarak sektörün tüm birimlerinin sorunlarını yakından takip ettiklerini, kararlılık ve cesaretle sorunların üzerine yürüdüklerini belirtti. Poşet Üreticilerinin özellikle bu dönemde çok ciddi ekonomik sıkıntılar içinde olduklarını üstüne üstlük de ithal edilen bu ürünlerle daha da çıkmaza itildiklerini ifade ederek "kamu yetkililerine bir an evvel, koruma tedbirlerinin alınması için çağrıda buluyoruz" dedi. Toplantı boyunca sektörle ilgili bir çok konu ve detay masaya yatırıldı. Çözüm önerileri konuşuldu.

Herkesin geri durduğu bir ortamda 2000 poşet üreticisine cesaretle sahip çıkan PAGEV'e teşekkür edilen toplantıda, komitenin bu güne kadar yaptığı çalışmalara da değinildi.

PAGEV Başkanı Yavuz EROĞLU yaptığı konuşmada "Bu çalışmaların sonucu ek süreler alındı, belirli maddelerde esnetmeler yapıldı ama temelde öne sürdüğümüz sürecin zamana yayılması ve tüketicinin maddi yük koyarak değil, eğitilerek ve geri dönüşüme özendirilerek çözüm üretilmesi uyarımız dikkate alınmadı. Uygulamanın sonuçları, bugün geldiği nokta ve hala giderilemeyen soru işaretleri haklılığımızı teyit ediyor.

Bildiğiniz gibi market kasalarında tüketiciden tahsil edilen 25 kuruşun, devlete giden 15 kuruşunun marketler yerine poşet üreticileri tarafından devlete ödenmesi önerisini plan ve bütçe komisyonunda yaptığımız çalışmalarla engelledik. Marketlere 6 aya varan vadelerle ürün satan plastik poşet üreticilerini yeni bir mali yükün altına sokacak bu teklifin engellenmesi zaten üretimleri ciddi anlamda düşen ve kapanma noktasına gelen firmalarımızın yeni bir darbe yemesini engelledi.

Bu arada yine sektörü olumsuz etkileyen İran’dan yurda kaçak yollarla veya düşük bedelle sokulan poşetler konusunda komitenin Bakanlıklar nezdinde yaptığı çalışmaların etkilerini yakında göreceğiz." dedi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3