PAGEV Okulları 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılına Hazır

Dünyanın 6., Avrupa’nın ikinci büyük plastik üreticisi konumunda bulunan Türkiye plastik sektöründe 14 binden fazla firma 250 binden fazla kişiyi istihdam ediyor. Büyüme ve ihracat potansiyeli ile eleman ihtiyacı her geçen gün artan sektörde mesleki ve teknik liselerin önemi giderek artıyor. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), nitelikli eleman ihtiyacı giderek artan sektörün bu sorununa çözüm bulmak amacıyla eğitim misyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor.

PAGEV, sektörü ileri taşıyacak çalışmalar kapsamında eğitime ayrı bir önem veriyor. Çok uzun yıllardır sektörün yetişmiş işgücü sorunu üzerine düşünen ve bu amaçla projeler yürüten PAGEV, eğitim hayatına kazandırdığı okullarla da fark yaratıyor.

Bugün plastik sektörünün yaklaşık 25 bin yetişmiş elemana ihtiyacı bulunuyor. PAGEV bu ihtiyacın giderilmesi adına PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Gebze’de, PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Küçükçekmece’de açtı.

PAGEV eğitime Türkiye’nin ilk Plastik Mükemmeliyet Merkezi ile destek veriyor

Okulların bilim yuvası olması gerekliliği ile hareket eden PAGEV öncülüğünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın himayesinde yapılacak PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin temeli Mart ayında atıldı. Küçükçekmece PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerleşkesinde yer alan merkez, toplamda 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 70 milyon liralık yatırım bedeline sahip PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi üç etaptan oluşacak. İlk etabın 2021 yılı içinde tamamlanarak plastik sanayinde faaliyet gösteren firmalara hizmet vermeye başlaması hedefleniyor.

PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi, plastik sektörünün yanı sıra ürün, hammadde ve makine ekipman sektörlerine de araştırma, sertifikasyon, test ve laboratuvar hizmetleri verecek. En yeni teknolojiye sahip ürünlerin üretimi için sanayi kuruluşları, üniversiteler, araştırma kurumları, mesleki birlikler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapacak. Ayrıca mesleki ve teknik eğitim ile danışmanlık hizmetleri sağlayacak. PAGEV Mükemmeliyet Merkezi ayrıca ihraç edilen ürünlere ilişkin bir kontrol mekanizması oluşturarak Türkiye’de üretilen plastik ürünlerin uluslararası pazarlardaki güvenirliğinin ve itibarının korunmasına katkı sağlayacak. İthal edilen plastik ürünlerin, kesin ithalatı yapılmadan laboratuvarlarda teknik uygunluğunun belirlenmesi ile ülkemize kalitesiz ve standart dışı ürün girişinin de önüne geçilecek.

Plastik sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 95’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Bu firmalar çok ve kaliteli ürün üretiyorlar ancak bu ürünlerin katma değeri düşük olduğu için ucuza satıyorlar ve kâr edemiyorlar. Firmaların test ya da Ar-Ge yapacak imkânı olmadığı gibi danışmanlık ve eğitim alacak maddi kaynağı da yok. PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi, KOBİ’lerin Ar-Ge, inovasyon, danışmanlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılayarak firmalara katma değerli üretim noktasında önemli katkı sağlayacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki sanayicilerin katma değerli üretim ihtiyaçlarını ekonomik şartlarda ve çok vakitlerini almadan tek bir merkezden giderecek.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu – 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının Açılış Töreni’ndeydi

Küçükçekmece PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde konuşan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu şunları söyledi: “Sektörün geleceği için insan kaynağına yatırım yapıyoruz. Siz sevgili öğrencilerimizin kendini geleceği hazırlaması için önündeki engelleri kaldıracak, onlara koçluk edecek bir modelde destek olmaya çalışıyoruz. Yeni eğitim öğretim yılını en az siz öğrencilerimiz kadar coşkuyla karşılıyoruz. Müdürümüze, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve hizmetlilerimize başarılı bir yıl diliyorum. PAGEV olarak her zaman, geleceğe giden yolda öğrencilerimizin önlerini açmaya devam edeceğiz. Davetimi kırmayıp açılışa katılan firma temsilcilerimize ve ISO 35. Komite Üyesi Sayın Celal Altan’a teşekkür ediyorum. PAGEV meslek liselerimizde hummalı bir çalışmayla son hazırlıklar yapıldı. Okullarımızın tüm boya, bakım, tefrişat, temizlik, kalorifer sistemi, inşa işleri gibi kalemlerini karşılayarak yeni öğretim yılında çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda öğrenim görmesi için tüm çalışmaları tamamladık. Projeyi yöneten eğitimden sorumlu çalışkan Yönetim Kurulu Üyemiz Eren Ünlü’ye çok teşekkür ediyorum.”

Okul Müdür Vekili Ömer Hançer yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ PAGEV’e okulumuza verdiği destek ve yakın ilgi için teşekkür ediyoruz. Bizler PAGEV’in ve sektörün bizden beklentilerinin bilincinde sektörün geleceğine katkı verecek gençler yetiştirmeye çalışıyoruz. PAGEV Eğitimden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Eren Ünlü, öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle bütünleşmiş durumda. Elbirliğiyle öğrencilerimiz için çaba gösteriyoruz. Mesleğini seven ve yetkinlikleri yüksek genç teknisyenler yetiştireceğiz.”

ISO 35. Komite Üyesi Sayın Celal Altan yaptığı konuşamada şunları söyledi” Öncelikle beni açılışa davet eden Başkanımız Yavuz EROĞLU’na teşekkür ediyorum. ISO olarak PAGEV okulumuza bizde destek vermeyi sektör adına bir borç görüyoruz. Okulumuzu ziyaret edip , yapabileceklerimizi anlamaya çalışıyoruz. Mesleki Eğitim konusunda PAGEV’in yanındayız.”

Gayreti Övmede Tasarruf, Çekince Olmaz!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve ekibinin Türkiye için büyük bir şans olduğunu söyleyen Yavuz Eroğlu; “Biz eğitim noktasında yaptıkları dönüşüme ve gayretlerine yakından şahidiz. PAGEV’in okullarına ve mükemmeliyet merkezine desteği yanında sektörümüzün konularını dinleyen, anlayan ve çözüm üreten yaklaşımları bizler için çok anlamlı. PAGEV Plastik Meslek Liselerimizdeki öğrencilerimizin sektöre hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın çalışmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Bu çerçevede İstanbul Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve Müdür Yardımcımız Sayın Serkan Gür'ü okul açılmadan önce birçok kez ziyaret ettik. Mesleki eğitimi sanayiciyle geliştirme noktasında son derece istekli oldukları aşikâr” diyerek konuşmasına devam etti.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan PAGEV Başkanı, “Hayallerinizi kendinize hedef olarak belirlerseniz varacağınız noktayı hayal bile edemezsiniz. Başarısız olan bir girişim insanın yaptığı işi doğru değerlendirmesine engel olur. Başarısızlığa uğramış bir girişimi işte tam bu yüzden yüceltmek daha doğru bir anlayıştır. Hayalleriniz için cesaretle mücadele etmek esas amacınız olmalıdır. Başarı, başarısızlık yolculuktaki iniş çıkışlardır ama sonuç değildir” dedi.

PAGEV MTAL öğretmenleri, açılış töreninde PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’na çiçek takdim etti. Bu davranış karşısında duygulanan Eroğlu, “Öğretmenlerimiz en değerli kaynağımız. Onlar olmadan yaptığımız eğitim yatırımları demir ve betondan başka bir şey değil. Çok ince düşünerek bana hediye ettikleri bu çiçeği gerçek sahiplerine, öğretmenlerimize veriyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5