PAGEV, MAKİNE YATIRIMLARININ ÖNÜNÜ AÇACAK MÜJDEYİ VERDİ

PAGEV, MAKİNE YATIRIMLARININ ÖNÜNÜ AÇACAK MÜJDEYİ VERDİ

Makine leasingi için KDV oranı yüzde 1’e indirildi

Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı PAGEV'in girişimleri sonucunda, plastik sektörü makine yatırımları için uygulanan yüzde 18 KDV oranından kurtuldu. Geçtiğimiz yıl Plast Eurasia Fuarı’nın açılış töreninde makine yatırımları için plastik sektörüne uygulanan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi yönünde gerekli düzenlemelerin yapılacağı sözünü alan PAGEV, bu yılki fuarın açılışına 2 gün kala çıkarılan kararname ile sektörün önündeki çok önemli bir engelin aşılmasını sağladı.

Türk plastik sektörünün en önemli sorunları arasında yer alan makine yatırımlarındaki leasing için yüzde 18 olan KDV oranı artık yüzde 1 olarak uygulanacak. PAGEV’in başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere, Maliye Bakanlığı nezdinde yürüttüğü çalışmalar olumlu neticelendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, “sektörümüzün önündeki çok önemli bir engeli daha ortadan kaldırdığımız için mutlu ve gururluyuz. Türk plastik sektörü için hayırlı olmasını dileriz. Yaklaşık bir yıldır söz konusu kararın alınması doğrultusunda çalışmalarda bulunuyoruz. Türk plastik sektörü üretimi ile 2013 yılında Avrupa ikinciliğine sahip oldu. Yıl sonunda 9 milyon tonluk üretim hedefliyoruz. Sektörümüzün dokuz aylık dönemindeki makine yatırımı ise 544 milyon dolar. Bu yatırımın sene sonunda yaklaşık 725 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Leasing oranındaki düşüş, sektör temsilcilerimizin yatırımlarının önünü açacak ve yatırım miktarlarımız daha da artacak. Makine yatırımlarımızın artması plastik sektörünün üretim ve ihracat olarak büyümesine de olumlu katkılar sağlayacaktır” dedi.

Sektörün gelişimi için makine yatırımlarının büyük önem taşıdığını belirten Mehmet Uysal, “Kararla ilgili başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün olmak üzere Sanayi Genel Müdürümüz Süfyan Emiroğlu ve gerekli alt yapıyı hazırlayan Sanayi Genel Müdürlüğü Sanayi Politikaları Daire Başkan Vekili Zühtü Bakır’a şükranlarımızı sunuyoruz. Sanayi Bakanlığı’nın hazırladığı Makine Strateji Belgesi içindeki eylemler arasında yer alan leasingde KDV oranının indirilmesi konusundaki çalışmalar, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na sunulmuş ve Maliye Bakanlığımız tarafından da uygun bulunmuştur. Bakanlar Kurulu’nca onaylanan kararname, 1 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Sektörümüze destek olan tüm kurumlara katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3