PAGEV, DEPREMZEDELERE AFAD VE KIZILAY ÜZERİNDEN YARDIM ELİNİ UZATTI

 

Milli Yas ilan etmemize yol açan depremlerde binlerce vatandaşımız yaşamını yitirirken çok sayıda insan enkaz altından yaralı olarak kurtarıldı. 13.5 milyonluk nüfusa sahip 10 şehrimizi sarsan depremlerin yaralarını sarmak için tüm Türkiye ayağa kalktı… Yurt içi ve yurt dışından deprem bölgesine adeta yardım yağdı. Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarından PAGEV, depremin ilk saatlerinden itibaren AFAD ve Kızılay ile koordinasyon kurarak harekete geçti. Üyelerine yaptığı çağrıyla yardım kampanyası başlatan PAGEV, 3 aşamalı Acil Eylem Planını devreye soktu. Bir yandan nakdi ve ayni yardımlar AFAD ve Kızılay üzerinden koordine edilirken, diğer yandan İstanbul Küçükçekmece’deki PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri okullarındaki atölyelerde tek kullanımlık ürünleri depremzedeler için üretmeye başladı. 

ARAMA-KURTARMA TİMİ TALEBİNE DESTEK 
Türkiye, depremin ilk saatlerinde S4 seviyesinde (Uluslararası Arama Kurtarma Desteğine İhtiyaç var koduyla) dünyadan yardım talep ettiğinde PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, eş zamanlı olarak iş birliği yapılan uluslararası sivil toplum örgütü liderlerini arayarak S4 kodunun gereği olan yardımların hızlandırılması için iş dünyasının da desteğini istedi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yayınladığı S4 kodunu hatırlatan Eroğlu, talebin hayati önemine vurgu yaparak PAGEV’in üyesi olduğu global sivil toplum örgütlerinden; EUPC (AB), GPCA (ORTADOĞU), CPMIA (ÇİN) ve Plasticseurope (AB) ile iletişime geçerek sürecin hızlanmasına katkı verilmesini talep etti. Dünyanın değişik ülkelerinden gönderilecek profesyonel kurtarma ekibi sayısının arttırılmasının ve en hızlı şekilde Türkiye’ye yollanmasının hayati önemine vurgu yapıldı. 

AFAT ÜZERİNDEN NAKİT YARDIM
Deprem bölgesindeki acil ihtiyaçları en iyi bilen AFAD ile koordinasyon kuran PAGEV, AFAD’a ait Ziraat Bankası hesabı üzerinden üyelerinin ve gönüllülerin nakit yardımlarını koordine etti. Duyuru yayınlayarak üyelerine, nakit yardım çağrısı yapan PAGEV, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetleri satın alabilecek en önemli enstrüman olan nakit desteğinin, AFAD üzerinden gerçekleştirilmesini sağladı. Ziraat Bankası üzerinden yapılan nakit yardımlar, T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na direkt olarak kanalize edildi.

KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE AYNİ DESTEK
Desteklerin, depremzedelere etkin ve hızlı ulaştırılması için Kızılay üzerinden koordinasyon kuran PAGEV, üyelerinin yolladığı ayni yardımları İstanbul Küçükçekmece’deki PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki depolama alanında topladı. Plastik sanayicilerinden gelen çadır, ısıtıcı, battaniye, kışlık kıyafet, mont, ayakkabı, yatak-yastık, gıda paketi, bebek bezi, ıslak mendil, havlu kağıt, peçete, kadın hijyen seti, sızdırmaz kaplar, çöp poşeti, streç film, naylon branda, koli, koli bandı, tek kullanımlık plastik bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak, gıda kapları gibi ürünler Kızılay üzerinden deprem bölgesine TIR ile gönderildi. 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5