PAGEV’den Petrokimya Karteline Karşı Dik Duruş!

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) , TOBB ve diğer tüm sivil toplum örgütleriyle birlikte petrokimya hammadde tedarikçi kartellerine başlatmış olduğu ‘Hammadde almama’ tutumu ses getirdi.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun başını çektiği Türk sanayicileri ve sektör temsilcilerinden, Türkiye’deki mamul üreticilerinin, Haziran ayında Çin’de yeni petrokimya tesisleri devreye girene kadar stoklarının el verdiği ölçüde hammadde alımını durdurma ve astronomik fiyat artışlarına karşı güç birliğiyle direnme çağrısı gelmişti.

KARTELE KARŞI HAMMADDE GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU

Türkiye’de plastik üretiminin hammaddesi petrokimya tedariğinde, OPEC benzeri kartel yapıdaki petrokimya tesisleri arzı kısarak hammadde fiyatlarının %150’den fazla zamlanmasına, yol açmıştı. PAGEV, geçtiğimiz haftalarda yaptığı Genel Kurulu’nda petrokimya karteline karşı, “Hammadde Güç Birliği Platformu” oluşturmuş, kısa vadeli çözüm önerisinde ise PETKİM’in, tüm üretimini iç piyasaya kanalize etmesini , devletten de gümrük vergilerinden arındırılmış hammadde ithalatı yolunun açılmasını talep etmşti. Yüksek hammadde fiyatlarının üretim, istihdam ve ihracata yaptığı baskıyı ortaya koyan PAGEV, astronomik fiyat artışlarının aynı zamanda enflasyonu da körükleyeceğinin altını çizerek, duruma acil çözüm üretilmesi gerektiğine işaret etmişti. Bu amaçla, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, bir yandan sektör mensupları ve paydaşlarla sorunun çözüme kavuşması için yakın iletişim içindeyken aynı zamanda ilgili bakanlıklarla da görüşmeler gerçekleştirmişti.

TÜRKİYE İLE ÇİN’İN ORTAK AKIL BULUŞMASI

Türkiye’de petrokimya hammadde temininde iç piyasaya yönelik bu çalışmalar yapılırken, global anlamda ise Dünya’daki en büyük hammadde alıcıları olan Çin ve Türkiye plastik üreticilerinin “ortak akılla” hareket etmesi için adım attı. Çin’de haziran ayında, 3 büyük üretim tesisinin açılacak olmasıyla meydana gelecek arz fazlalığı ile spekülatif fiyat balonunun sönmesi bekleniyor. Tüm bu bilgiler ışığında Türk ve Çin’li üreticiler olarak şimdiden alımı durdurmak ve bu fiyatlara direnmek yönünde ciddi olduklarını ortaya koyarak tüm dünyaya örnek bir tutum ve iş birliği örneği sergilediler.

‘RAZI OLMAYACAĞIZ’ ÇIKIŞI DÜNYADA YANKI YARATTI

Plastik mamul üretiminde dünyanın 6.’cı, Avrupa’nın 2.’ci üreticisi olan Türkiye’nin hammadde kartellerinin astronomik fiyat yükseltmeleri sonrası gösterdiği tepki ve duruşu dünya basını tarafından da yakından takip edildi. Amerika, Avrupa, Çin ve Ortadoğu’daki pek çok ülkenin medyası ve önemli kuruluşları Türkiye’de ortaya çıkan hammadde tepkisine yer verirken, dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından New York merkezli Standard & Poors kuruluşu Platts ve AB Merkezli Plasteurope’un, yanı sıra Avrupa’nın birçok ülkesiyle birlikte Çin, Rusya, Ukrayna, S. Arabistan ve Hindistan’ın medya organları hammadde konusunu haberleştirdi. Astronomik fiyat artışlarını önemli sorun olarak nitelendiren analiz ve haberler; Türkiye’deki süreci çözüm noktasındaki umut ışığı olarak yorumladılar. Platts haberinde Türkiye’nin, plastik sektöründe dünya ölçeğindeki büyüklüğüne vurgu yaparken, “Türkiye, plastik sektöründe en büyük hammadde alıcılardan biri olmasının yanında, hammadde fiyatlarında öncü durumdaki ülkelerden biri” ifadesine de yer verildi. Diğer haberlerde ise PAGEV Başkanı Eroğlu’nun “Türkiye, dünyanın en büyük 6. cı , Avrupa’nın ise Almanya’dan sonra büyük 2. ci plastik mamul üreticisi. Gücümüzün farkındayız ve bir avuç petrokimya karteline karşı üreticilerimizin emeğine sahip çıkarken, ülkemizin enflasyonla fakirleşmesine razı olmayacağız” şeklindeki ifadelerine dikkat çekildi.

Gebze Gazete*

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5