PAGEV'den GÜNEY KORE STA CEZASI ALAN FİRMALARA MÜJDE!

Değerli Sanayicilerimiz,

Bildiğiniz gibi Mayıs ayından bu yana Güney Kore’den ithalat yapan tüm sektör ve firmaları ilgilendiren bir sorunla ilgili yoğun mesai harcadık. Toplamda 100 Milyonlarca Doları geçen gümrük cezalarına maruz kalan sanayicilerimiz, bizimle irtibata geçerek sorunlarının kamuya doğru bir şekilde aktarılarak çözüm üretilmesi noktasında destek istediler.

Ticaret Bakan Yardımcımız Sn. Rıza Tuna Turagay'ı bu haftaki son ziyaretimizde; konuyla ilgili talep ettikleri tüm detayları aktardık.

Bu çerçevede; gerek Sayın Ticaret Bakanımız, Sayın Ticaret Bakan Yardımcımız, Sayın Gümrükler Genel Müdürümüz ve Bakanlığın konu ile ilgili tüm bürokratlarıyla yaptığımız yoğun temaslarlara ve gerekse de; televizyonlarda, gazetelerde, radyolarda kamuoyu oluşturma çalışmalarımız ile sorunu Türkiye gündemine taşıdık. Altı aydır takip ettiğimiz bu süreçte, birçok kişi umudunu kaybetse de biz asla inancımızı kaybetmedik ve konunun peşini bırakmadık.

Bugüne kadar sonuç aldığımız birçok çalışmada olduğu gibi; üreten Türkiye için umutsuzluğa kapılmadan, yapıcı bir şekilde mücadele ederek ve doğruları anlaşılır ve makul bir biçimde kamuya anlatarak sonuç alınacağını bir kez daha göstermiş olduk.

Neticede çözüm için ortaya koyduğumuz öneri, Bakanlığımızca kabul görmüş ve ceza alan firmalarımızın evrakları, Güney Kore makamlarınca sonradan kontrol yöntemi ile onaylanmak üzere ceza sorunu çözülmüştür.

Güney Kore’den direkt Türkiye’ye nakledilen mallarda, eksik olan Menşe Beyanı belgelerinin firmalar tarafından Gümrük Müdürlüklerine ibrazı Gümrük idaresince söz konusu menşe beyanlarının Güney Kore makamları nezdinde sonradan kontrolünün yapılması, sonradan kontrol sonucunun olumlu olması halinde gümrük vergilerinin kaldırılması / geri verilmesi, henüz tahsil edilmemiş ceza kararlarının ise iptal edilmesinin uygun bulunduğu talimatlandırılmaktadır.

PAGEV olrak Güney Kore Makamlarınca sonradan kontrol sürecinin hızlandırılması noktasında da halihazırda irtibatta olduğumuz Güney Koreli makamlarla işbirliğine devam edeceğiz.

Bu vesileyle; Üreten Türkiye'nin sesine kulak veren Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a, Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna Turagay’a, Gümrükler Genel Müdürümüz Sayın Mustafa Gümüş’e ve Bakanlık bürokratlarına ve bu süreçte bizleri teknik bilgilerle destekleyen gümrük müşavirlerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Bakan Yardımcımız Sn. Rıza Tuna Turagay'ın sorunun çözümüne ilişkin talimat yazısı için tıklayınız

BLOOMBERG TV deki açıklamalarımız için tıklayınız

NTV'de konuyla ilgili açıklamalarımız için tıklayınız

Gümrükler Genel Müdürü ile görüşme haberimiz için tıklayınız

PAGEV Güney Kore İthalatlarında STA Cezaları Toplantısı Haberimiz

Hürriyet Gazetesinde yayınlanan Güney Kore İthalatçısı için Çözüm Umudu demecimiz için tıklayınız

Hürriyet Gazetesinde yayınlanan Güney Koreden İthalat Yapana Ceza Sürprizi demecimiz için tıklayınız

Gümrük TV’ye verdiğimiz demecimiz için tıklayınız

Başkanımız telefonda Gümrük TV 'nin sorularını cevapladı.

Saygılarımla,

Yavuz EROĞLU
Başkan

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5