PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu: “BİRLİĞİMİZİ BÖLDÜRTMEDİK KAZANAN İHRACATÇIMIZ OLDU”

İhracatçı birliklerinde sektörleri bölerek, 8 yıllık görev süresi biten başkanlara yeniden koltuk bulma planını bozduk. Ekonomi Bakanlığımızın desteği ve sektör temsilcilerimizin sesimize kulak vermesiyle yanlıştan dönüldü. TİM, ihracatçı birliklerinde bölünmeye dair taslak çalışmasından vazgeçildiğini açıkladı. 

2018 yılında seçimlere gitmeye hazırlanan ihracatçı birliklerinde; 26 olan sektör sayısının 42’ye çıkarılması ve bu yolla 2 dönem görev süresi biten başkanlara yeniden koltuk bulmaya dönük taslak çalışması iptal edildi. İhracatçı birliklerinde bölünmeye yönelik tartışmalar hakkında açıklama yapan TİM Genel Sekreterliği, taslak çalışmasının iptal edildiğini duyurdu. Sektörlerin bölünmesini içeren çalışmaya ilk andan itibaren karşı çıkan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, önümüzdeki Nisan ayında yapılacak seçimler öncesinde ihracatçı birliklerinin yapısının değiştirilmek suretiyle sektörlerin bölünmek istenmesinin ihracatçıya zarar vereceğini savunmuştu. TİM’den geri adım atıldığına dair açıklama yapılmasının ardından konuşan Eroğlu, bölünmeye ilişkin tepkileri üzerine yanlıştan dönülmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, “İhracatçı birliklerinde ‘Böl-Parçala-Yeniden Başkan Ol’ şeklinde özetlediğimiz ‘Bölünme Planı’ hayata geçseydi ihracatçılardan yapılan kesintiler artacak ve küçük parçalara ayrılarak birlikçiklere dönüşün yapılar güçsüzleşerek etkinliğini kaybedecekti. Bizler bu nedenle ‘Bölünme Planı’na kaşı çıktık ve gelişmeler haklılığımızı ortaya koydu” dedi. İhracatçı Birlikleri Kanunu’na göre başkanların en fazla 2 dönem, yani 8 yıl başkanlık yapabildiğini hatırlatan Eroğlu, bu kural gereği görev süresi biten bazı başkanların, kendilerine yeniden koltuk sağlayacak bir yapı oluşturmak için ‘Birlikleri Bölme Planı’nı hayata geçirmek istediklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “67 bin ihracatçının ‘Bölünme Planı’na karşı çıkması için çağrıda bulunarak, kamuoyunu bilgilendirdik. “Böl-Parçala-Başkan Ol” şeklinde özetlediğimiz taslak çalışmanın hayata geçirilmesinin karşısında durduk. Nitekim ihracatçı birliklerinin bölünmesine karşı verdiğimiz haklı mücadelede destek gördük ve tepkiler üzerine TİM, ihracatçı birliklerinde bölünmeye dönük taslak çalışmadan vazgeçildiğini açıkladı.”

İHRACATÇI KAZANDI TÜRKİYE KAZANDI

İhracatçıların bölünmeye değil, birlikte daha güçlü olmaya ihtiyacı olduğunu yineleyen Eroğlu, “Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte; İhracatçı birliklerinde bölünmeye dönük tartışmalar olduğunu ancak Bakanlık olarak kendilerinin bölünmeye dair bir niyet taşımadığını açıkça deklare etti. Ayrıca sektörlerin tamamına yakını da bölünmeye karşı çıktı. Nitekim Başkanlığını yürüttüğüm TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi’nde, bölünme planına dair aldığımız tavsiye kararı oylamasında üyelerin tamamına yakını ihracatçı birliklerinde sektörlerin bölünmesine karşı çıktı. Bölünmeyi savunan küçük kesim içinde 8 yıllık görev süresi bitecek İKMİB Başkanı Murat Akyüz de vardı. Hem Ekonomi Bakanlığı’nın, hem de sektörlerin bölünmeye karşı çıkmasına rağmen, bölünmeyi talep edenlerin sanki Ekonomi Bakanlığı ve sektörler bölünme istiyormuş algısı oluşturmaya çalışması da iyi niyetle bağdaşmıyordu. Keza gelişmeler gerçeği ortaya çıkardı. Ekonomi Bakanlığımızın desteği ve sektör temsilcilerimizin ortaya koyduğu tepki bize istediğimiz sonucu verdi. TİM, ihracatçı birliklerinin bölünmesine dair taslak çalışmadan vazgeçildiğini açıkladı. Yürüttüğümüz haklı mücadele; ihracatçı birliklerini bölünüp parçalanmaktan kurtardı, etkisiz birlikçiklerin oluşmasını engelledi. Öte yandan ihracatçılarımız bölünmenin ortaya çıkması durumunda ödeyecekleri fazla kesinti yükünden kurtuldu. Sonuç itibariyle yanlıştan dönüldü ve kazanan ihracatçılarımız, kazanan Türkiye’miz oldu. İhracatçı birliklerinde bölünmeye karşı çıktığımız mücadelemizde bizi destekleyen Sayın Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci başta olmak üzere katkı sunan tüm sektör temsilcilerine ve paydaşlara teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

BÖLME PLANI’NI İSTEYENLER ÇARK ETTİ

İhracatçının ve tüm sektörlerin aleyhine olan bölünme planının arkasında yatan sebepleri hatırlatan Eroğlu, şu ifadelere yer verdi: “ İhracatçı Birlikleri Kanunu’na göre, en çok 2 dönem başkanlık yapılabiliyor. Başkanların çoğunun görev süresi ise Nisan 2018’de sona eriyor. Dolayısıyla 2 dönem görev süresi biten başkanlardan bazıları, koltuklarını bırakmamak için Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak 2 dönemle sınırlı olan kuralı delip, tekrar başkan olmak istediler. Ancak Anayasa Mahkemesi, bu haksız talebi reddetti. Ret gerekçesi ise koltuklarda sürekli aynı kişilerin oturmaması, yenilenme ve birliklerin dinamizminin sağlanmasıydı. Bu gerekçeleri hiçe sayarak, hukukun arkasından dolanmak isteyen bazı başkanlar, bu kez bölünme planıyla yeni birlikçikler oluşturup yeniden başkan olmak istediler. Ancak bizler, bu planı deşifre ederek ihracatçı birliklerinin yapısının değiştirilip, birlikleri parçalara bölerek, yeni oluşacak sektörlerde kendilerine yeniden başkanlık koltuğu arayanlara karşı çıktık. Bu mücadelemiz nedeniyle bölünmeyi savunanlar tarafından hedef alındık. Buna rağmen planın hayata geçmesi durumunda; ihracatçı birliklerinin güçsüz ve etkisiz hale geleceğini, ihracatçılardan yapılan kesintilerin de artacağını savunmaya devam ettik. 67 bin ihracatçıya ‘Bölünme Planı’na karşı çıkma çağrısı yaptık ve nihayet TİM, sektörleri bölme planından vazgeçildiğini deklare etti. İşin ilginç tarafı TİM, bölünmeye dair taslak çalışmasından vazgeçildiğini duyurduktan sonra İKMİB’den şok bir açıklama geldi. TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi’ndeki oylamada sektörlerin bölünüp-bölünmemesine dair oylamada “Evet Bölünme Olsun” şeklinde oy kullanan İKMİB Başkanı Murat Akyüz, şimdi ise bölünmeyi istemiyormuş gibi açıklama yaptı. Bölünmeye dair tavrı ortadayken, TİM’in kararından sonra tam tersi bir açıklama yaparak dezenformasyon peşinde koşan İKMİB Başkanı Murat Akyüz’ün tutumunu etik kurallara aykırı buluyor ve bulunduğu konumun ciddiyetiyle bağdaştırmıyoruz. Nitekim TOBB’da yapılan seçim ve medyadaki birçok haber; bölünmeyi savunan İKMİB Başkanı Akyüz’ün, dünkü tavrıyla bugünkü açıklamalarının korkunç bir çelişki barındırdığını ortaya koymaya yetiyor. Bütün bu gerçekler ortadayken dün bölünmeyi hararetle savunanların, bugün çark ederek, ‘Bizim Bölünme Planımız Yoktu” demesini sektör temsilcilerimiz ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3