Türkiye Tanıtım Grubu, dünyada Türkiye algısını geliştirecek

Son günlerde ülkemiz ve ihracatımız adına zor günler yaşıyoruz. Birçok fuarlara katılıyoruz, her kanaldan müşteri arıyoruz, çok çalışıyoruz ama son yıllarda yaşanan olaylar sebebiyle, birçok yurt dışı pazarda ülkemize ve “Made in Turkey” ürünlere karşı tepkilerle karşılaşıyoruz. Hatta halihazırdaki siparişlerini iptal etmeye çalışan müşterilerimiz var.

Bunların önüne geçmek, "Made in Turkey” ve Türkiye imajını arttırmak üzere Ekonomi Bakanlığımızca "Türkiye Tanıtım Grubu" kurularak, tam zamanında Resmi Gazete'de yayınlandı.

18 Mayıs 2016’da TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi’nde alınan tavsiye kararı ve ardından PAGEV öncülüğünde, sektörün yoğun tepkisi ve Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekci’nin de desteğiyle Plastik Tanıtım Grubu (PTG) 23 Kasım 2016’da yapılan Genel Kurulda oy birliği ile kapatılmış ve İKMİB’in yaptığı PTG kesintilerinin firmalara iade edilmesi kararı alınmıştı. Bakanlığımız, kısa bir süre sonra da 14 Mart 2017’de tüm sektörel tanıtım gruplarını aynı çerçevede kapatmış, ellerindeki gelirlerin ise kurulacak yeni yapıya devredileceğini belirtmişti.

Bu tanıtım gruplarının kapatılmasının ardından daha etkili bir Türkiye ve Türk Malı imajı oluşturmak amacıyla Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) kurulmasının yolu açılmış oldu. Ekonomi Bakanlığı'nın kontrolünde, TİM koordinasyonunda oluşturulacak bu yeni yapının amacı; ihracatı artırmak için yurt dışında Türk malı ve Türkiye imajını güçlendirecek faaliyetler yapmak olacaktır. Dünyada bugün ülke imajları, tüketici kararında çok önemli yer tutmaktadır. Örneğin; bir ürünün Alman, İsviçre ve Japon olması ile Çin, Hindistan ve Uruguay'a ait olması o ürünün satışını ve fiyatını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple Türk mallarının ve Türkiye'nin imajının yurt dışında yükseltilmesi ihracatımıza doğrudan olumlu etki yapacaktır.

Özellikle son yıllarda yaşadığımız yurt dışındaki Türkiye imajı aleyhine geliştirilen havanın düzeltilmesi adına da TTG önemli bir rol oynayacaktır. Bu yönetmelik ile artık birliklerin önemli bir kısmında yaşanan anlamsız ve içi boş tanıtım grupları oluşturma çabaları, Türk'ü Türk'e tanıtma uygulamaları ve ihracatçıdan zorunlu kesilen yüksek bedellerin çarçur edilmesinin önüne geçilmesi sağlanacak, sektörel projelere ayrılan kaynak maksimum yüzde 20 ile sınırlandırılıp kontrol altına alınacaktır. Kaynağın yüzde 80'i Türk Malı imajının güçlendirilmesine harcanacaktır.

İhracatçıdan yapılan kesintinin tavanı 10 kat azaltıldı

Daha önceki Sektörel Tanıtım Grupları Tebliği'nde ihracatçıdan zorunlu yapılan kesintide üst sınır binde 3 iken, bu tebliğ ile kesinti oranı maksimum on binde 3'e indirildi. Bu 10 katlık düşüş ihracatçımız açısından olumludur. Başta Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci olmak üzere Bakanlık ekibimize bu konuda şükranlarımızı sunuyoruz. İleride bu olumlu çalışmanın bir adım daha öteye götürülerek, bedelin kamu kaynaklarından yahut ithalatlardan yapılacak kesinti ile karşılanmasının daha iyi sonuçlar vereceğini düşünüyoruz.

İhracatçı Birliklerini Bölmek İsteyenlere Yönetmelik Mesajı

İhracatçı Birliklerinde önümüzdeki Nisan ayında yapılacak seçimin hemen öncesinde; sektör sayısını 26'dan 42'ye çıkarma ve yeni isimlerle yeni Birlikler oluşturma çabaları içinde olanların da bu yönetmeliği iyi incelemesi gerektiğini düşünüyoruz. Nitekim şu anki mevzuat gereği 60 Birlik başkanından iki dönem süreleri dolan 40'nın bir daha bu Birliklere başkan olarak seçilme şansları yoktur. Bu sebeple samimiyetten yoksun bir şekilde Birlikleri bölüp yeni isimler altında tekrar seçilme çabası içine girmişlerdir.

Bu yönetmelikle ihracatçıdan yapılan zorunlu kesintinin en fazla yüzde 20'si sektörel tanıtım projelerine harcanacaktır. Bunların sektörler arasında bölüneceğini düşünürsek sektör sayısı 26'dan 42'ye çıktığında bu rakamın yüzde 40 düşeceği görülmektedir. Yani şahsi koltuk kaygısıyla sektör sayısını artırıp daha da küçük yapılar oluşturmak, Birlikleri etkin olmayan yapılara dönüştürecek ve kaynak yetmediği için ihracatçıdan yapılan kesintilerin artmasına sebebiyet verecektir. İhracatçılar olarak bu konuda uyanık olacak, şahsi koltuk kaygılarıyla, Birliklerimizi bölmeye çalışan başkanların önünde duracağız.

Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) Ne Yapacak?

Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) hedef pazarlarda ülkemizin bilinirliğini artıracak, insanların aklına Türkiye denilince belirli bir kalite seviyesi gelmesini sağlayacak, insanları Türkiye'ye gelmeye, Türk ürünleri kullanmaya ve Türkiye'de yatırım yapmaya teşvik edecek ve bunu başkalarına tavsiye edecek kadar Türkiye markasını seven sadık tüketiciler haline getirecektir. Son yıllardaki gerek ülkemizde gerek komşularımızda oluşan istikrarsızlıkların yarattığı olumsuz ortamı aşmaya çalışırken; ülkemizdeki alt yapı, girişimci sayısı, teknoloji kullanımı yanında tarihi zenginliğimizin sunduğu sanat ve çok kültürlülük, ülkemizin doğal güzellikleri, turizmde kalite fiyat uyumu, turizm altyapımız ve mutfağımız da elimizdeki büyük kozlar olarak bu süreçte değerlendirilecektir.

Ülkenin tanıtımı bilimsel bir konu olup, bu konu muhakkak ehline verilecektir. Burada tek ses oluşturmak adına da tanıtımda; ihracatçı birliklerimiz, dış temsilciliklerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve ihracatçılarımız da TTG tarafından oluşturulacak milli strateji ile tam uyumlu bir şekilde Made in Turkey mesajını her mecrada güçlü bir şekilde vurgulayacaktır.

Bu yönetmelikle sektörel tanıtım gruplarında yaşanan kaos yerine tek hedefe kilitlenmiş, Made in Turkey'i odağına almış milli tanıtım grubu oluşturulmuş olmakla birlikte hedefe ulaşmak adına paydaşların ortak çalışması esas alınacaktır.

Hayırlı olmasını dilerken, ülkemizde üretimi arttıracak, satış ve ihracata yönelik tüm samimi çabaları sektör olarak desteklemeye devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum.

Saygılarımla,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Başkanı
TOBB Plastik, Kauçuk, Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3