PAGÇEV’DEN ÇEVRE VE SAĞLIK İÇİN BİSİKLETLİ DESTEK

PAGÇEV’DEN ÇEVRE VE SAĞLIK İÇİN BİSİKLETLİ DESTEK

Bisiklet kullananlara geri dönüşüme fahri elçi olun çağrısı

Küresel ısınma, hava ve ses kirliliği çevreyi tehdit ederken; özellikle büyükşehirlerde artan araç sayısı ve trafik sıkışıklığı bu sorunları tetikliyor, artırıyor. Bugün motorlu araçların yarattığı sera gazı salınımı küresel ısınmanın yüzde 13,5’luk bölümüne sebep oluyor. Yine büyükşehirlerde ses kirliliği de insan sağlığına zarar veriyor. 30 desibellik sınır özellikle büyük ilçelerde üç-dört katına kadar yükseliyor. Trafiğin en sıkışık olduğu İstanbul’da her gün 500 yeni araç yollara çıkarken; sıkışık trafiğin mali boyutu iş kaybı ve benzin tüketimi nedeniyle şehre yılda 1,5 milyar dolar kayıp olarak yansıyor. PAGÇEV de çevre ve sağlık için motorlu taşıt kullanımına alternatif olarak “bisiklet” diyor ve bisiklet kullanımını özendirecek her türlü etkinliğe destek veriyor.

Türkiye’nin ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdüren PAGÇEV, Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü işbirliği ile İstanbul’da düzenlenen özel bir bisiklet turu etkinliğine katıldı. Karbon salınımı azaltarak, doğal kaynaklarımızın korunması için bisiklet kullanma bilincini yaygınlaştırmak amacıyla bisiklet turunun sponsorluğunu üstlenen PAGÇEV; Dolmabahçe-Aşiyan-Kuruçeşme’yi kapsayan 13 kilometrelik parkuru bisiklet severlerle birlikte tamamladı.

PAGÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve PAGÇEV ekibinin de aralarında bulunduğu 500’ü aşkın bisikletli üzerlerinde PAGÇEV reflektörlü yelekleri ile tura katıldı. PAGÇEV, turun sonunda katılımcılara çekilişle 20 bisiklet, 50 kask ve 50 bisiklet pompası hediye etti.

Tüm doğa dostlarını, daha sağlıklı bir yaşam ve yeşil bir dünya için pedal çevirmeye davet eden PAGÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı açıklamada “Özellikle büyükşehirlerimizde hava kirliliği ve motorlu araçların yaydığı karbon emisyonu, trafik yoğunluğu ile birlikte her geçen gün biraz daha artıyor. Enerjinin verimli kullanılması gerçeği ise dünyamızın kıt kaynaklarının hızla tükenmesi sebebiyle hepimiz tarafından dikkat edilmesi gereken bir konu. Bisiklet kullanımını özendirerek artırmak bu sorunların en önemli çözümleri arasında yer alıyor. Dünyanın birçok büyük kentinde bisikletle ulaşım artık daha çok tercih ediliyor. Bu nedenle bisiklet yollarının daha artması medeni bir şehir olmanın da göstergesi. Çevre, birey olarak daha rahat ve sağlıklı bir yaşam sürmek ve daha az karbon emisyonu üretmek için bisiklet diyoruz” dedi.

Yavuz Eroğlu sözlerinin sonunda “PAGÇEV olarak çevre odaklı, çevreyi koruyan her türlü etkinliğin destekçisiyiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz bisiklet turu da bu anlamda büyük önem taşıyor. Ayrıca bu vesile ile bisiklet sever dostlarımızın fahri elçilerimiz olmasını diliyoruz. Bizim için geri dönüşüm bilincinin yaratılması ve kaynağında ayrıştırmanın yaygınlaştırılması önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bisikletleri ile şehrin her noktasına ulaşan dostlarımızdan bize bu konuda destek olmalarını bekliyoruz” diye belirtti.

PAGÇEV Çevre ve Sağlık İçin Bisiklet Turu Videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3