Ordino Bedelinin Kaldirilmasi ile İlgili Çalışmalar

Sektör farkı gözetmeksizin, ithalat işlemleri sırasında kanunda yeri olmadığı halde firmalarımızdan tahsil edilen "Ordino" bedelinin kaldırılması ile ilgili çalışmalarımızı daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Bu süreçte Başbakan Yardımcımız Sn. Recep Akdağ’ın geçtiğimiz hafta basına yaptığı "Ordino Bedelinin Hukuksuz Olduğu" yönündeki açıklaması ve kaldırılması gerektiği yönündeki demeci bizleri çok umutlandırdı. Ancak sorun henüz tam olarak çözülmüş değildir.

Ordino bedeli ithalat masraflarını arttırması sebebiyle; başta sanayicilerimiz olmak üzere, maliyetin ürün ve hizmet fiyatlarına yansıması sebebiyle, tüccar ve vatandaşlarımızın bütçesini de olumsuz etkilemektedir.

Bu bedelin kaldırılması yönündeki çalışmalarımız çerçevesinde, 13 Kasım Pazartesi günü Bloomberg HT Ana Haber'de konuyla ilgili detayları ve çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaştık. Programı linkten izleyebilirsiniz.

Liman işletmeleri ve acentelerce, firmalarımızdan yapılan bu haksız tahsilat yıllık 700 Milyon TL’yi bulmaktadır.


Bloomberg HT Ana Haberde detayları ve çözüm önerimizi paylaştığımız yayını izlemek için tıklayınız

Bu kanun dışı "Ordino" uygulaması Dünya’da bir tek ülkemizde vardır ve bu yüzden İngilizce karşılığı bile yoktur. Tamamen firmalarımızdan haksız bir kazanç elde etmek amaçlı üretilmiş ve kanuni bir fonksiyonu olmayan "Ordino", ülkemizin kanayan yarası olan lojisitik sektöründe tekelleşmeye varan yapılanmalar tarafından o kadar yaygın hale getirilmiştir ki, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı nakliyeciler bile, başka ülkelerde tahsil etmedikleri bu bedeli Türkiye’deki firmalardan almaktadır.

İthalatçımız bedelini ödediği kendi malını, nakliyeciden teslim alabilmek için fazladan ordino bedeli ödemek zorunda bırakılmaktadır. Ana ve yardımcı hammaddelerimizi ithal ettiğimiz düşünülürse, bu uygulama ve maliyeti ihracatımızı da olumsuz etkilemektedir.

Acenteler ise bu kanun dışı alınan bedel için; "Serbest Piyasa var, bizim ticari işimize kimse karışamaz, istemeyen başka acentayla çalışsın” diye savunmakta ve uygulamanın devam etmesini istemektedirler.

Halbuki acentelerin "Ordino" veya benzer adlar altında tahsil ettikleri bedeller, gümrükleme işleminin ayrılmaz bir parçası gibi algılanmakta ve algılatılmaktadır. Hatta uygulamada gümrüklerde "Ordino" olmadan işlem bitirilip mal gümrükten çekilememektedir. Bu yönden bakıldığında bu bedelin oluşmasını sağlayan ortam; gümrük idaresinin, gümrük mevzuatı uyarınca gerçekleştirdiği hizmetten kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, gümrük idaresine kanunla verilmiş görevlerin yerine getirilmesi bağlamında gerçekleştirilen işlemler için, acentelere ayrı bir gelir kaynağı oluşturulmasının önüne geçmek ve kamu gücünü istismar edici nitelikteki bu tür fırsatçıların uygulamalarını kaldırmak gerekmektedir. Yine bildiğiniz gibi "Serbest Piyasa" tam serbest piyasa koşullarının gerçekleştiği ortamlarda olur, malını gümrükten çekip üretim yapmak zorunda olan sanayici için Gümrük alanı bir kamu alanı olarak görülmekte ve bu durumda "Kamu Yararı" kavramı öne çıkmaktadır.

Bugün; Türkiye’nin ithalatını, sanayisini, ihracatını ve tüketicinin cebinden çıkan parayı etkileyen böyle bir tekelci uygulama "Serbest Piyasa" olarak açıklanamaz. Bu çerçevede liman işletmeleri ve acentelerin bu haksız uygulamasına Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın "Kamu yararını" göze alarak yapacağı bir genelge ile son verilebilir. Sorunun çözümü noktasında desteklerini aldığımız Ekonomi Bakanlığımızın bugüne kadar olduğu gibi, bu sorunun çözümünde de sanayicinin yanında olacağına inancımız tamdır.

Ülke ekonomimizin menfaati doğrultusunda, üretim çarklarımızın önündeki engelleri birlikte kaldırdığımız birçok konuda olduğu gibi, bu sorunu da çözene kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Başkanı
TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı

Bloomberg HT Ana Haberde detayları ve çözüm önerimizi paylaştığımız yayını linkten izleyebilirsiniz

15 Kasım tarihli Hürriyet Gazetesinde konuyla ilgili yer alan haberimiz için tıklayınız

Ordino Nedir?

Konuyla ilgili güncel Basın Bültenimiz için tıklayınız

Başbakan Yardımcısı Sn. Recep Akdağ'ın Ordino Uygulamasına yönelik açıklaması

TİM Başkanı Sn. Mehmet Büyükekşi'nin açıklaması

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3