MYK Sınav ve Belgelendirme Teşviki Meclis Gündeminde

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), ulusal yeterlilikler çerçevesinde meslek standartlarının hazırlanması ve mesleklerin belgelendirmesi faaliyetlerini yürütmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamında sınav ve belgelendirme teşviki verilmektedir. İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav ve belgelendirme teşviklerinde sınav ücretlerinin tamamının 2019 yılı sonuna kadar karşılanmasına yönelik hazırlanmış olan Kanun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Nitelikli eleman açığını kapatmaya odaklı çalışmaların devamına yönelik belge zorunluluğu getirilmiş mesleklerde İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanan sınav ve belgelendirme teşvikinin 31.12.2021’e kadar uzatılması için Torba kanun çalışmaları kapsamında gerekli çalışmalar tamamlanmış ve tasarı TBMM’ye iletilmiştir. Belge zorunluluğu kapsamında sınav ve belge ücreti teşviklerinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin kanun değişikliği maddesi plan ve bütçe komisyonunca kabul edilmiştir. Kabul edilen torba kanun maddeleri önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kuruluna sevk edilecektir. Kanun bu şekliyle kabul edilirse, sınav ve belge ücreti teşvikleri 2 yıl daha devam edecektir

PAGEV’in bu mesleklerin standartlarını yazan kurum olarak MYK'nın TS EN ISO / IEC 17024 standardına uygun 12UY0069-3 Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı (Seviye 3), 12UY0069-4 Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı (Seviye 4), 13UY0142-3 Plastik Profil Ekstrüzyon Üretim Operatörü (Seviye 3), 13UY0143-3 Plastik Şişirme Film Üretim Operatörü (Ekstrüzyon) (Seviye 3) ulusal yeterliliklerinin belgendirmelerini yapmaktadır. Firmalarımızın bilgisine sunar, belgelendirme talepleriyle ilgili bilgi almak isteyen firmalar PAGEV Teknik Uzmanı Nagihan KUL (nagihan.kul@pagev.net.tr) ile irtibata geçebilir.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5