Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor..!

PAGEV, Mesleki Yeterlilik Belgesini Veriyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2015 yılında yüzbinlerce çalışanı yakından ilgilendiren, tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfındaki 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni zorunlu kılan çok önemli bir tebliğ yayınladı. 2016 yılında ise bu sayıyı 48’e çıkardı. Bizim sektörümüzde ise zorunluluk yakın zamanda gelecektir. Tebliğin yayınlanma tarihinden itibaren 12 ay içinde bu belgeyi almayanlar artık bu mesleklerde çalışamayacak, MYK Belgesi olmayan kişileri çalıştıran işverene ise ceza kesilecek.

İşverenler için mevcut işçi sayısına ilave olarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi 18 - 29 yaş arasındaki erkek veya 18 yaşından büyük kadın istihdam eden işverenlerin, istihdam ettikleri her yeni çalışan için 48 ay süreyle sigorta primi işveren payları İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. İstihdamın İŞKUR’a kayıtlı işsizlerden gerçekleştirilmesi halinde ise ilave 6 aylık teşvikten yararlanılabilecek. Yani personel belgelendirmenin maliyetini bu süre içerisinde devlet karşılayacak.

Bu çerçevede sektörümüzün ihtiyaçlarını göz önüne alarak; PAGEV Mesleki Yeterlilik Merkezi'nin fiziki ve bilgi altyapısını tamamlayarak plastik sektöründeki kendi altyapısına sahip ilk ve tek kuruluş olduk.

Merkezimizden faydalanmak ve Personeline MYK onaylı belge aldırmak suretiyle yasal zorunluluklarını yerine getirerek yüksek para cezalarına muhatap olmak istemeyen sektör mensuplarımızın bir an önce MYK onaylı belgelere sahip olması için PAGEV’e başvurmaları önem arz etmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için, PAGEV Mesleki Yeterlilik Merkezi Personel Belgelendirme Müdürü Mustafa GÜR (0212 425 13 13 - mustafa.gur@pagev.net.tr) ile iletişime geçebilirsiniz.

PAGEV Mesleki Yeterlilik Merkezi Detayları ve Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru için tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3