MAKİNE KREDİLERİNDEN BSMV VERGİSİ ALINMAYACAK !

MAKİNE KREDİLERİNDEN BSMV VERGİSİ ALINMAYACAK !

Plastik değer zincirinin en önemli parçasını oluşturan Makine ve Teçhizat sektörü için güzel bir müjdeyle seneye başlıyoruz.

Bildiğiniz gibi yaptığımız Makine, teçhizat yatırımlarında kullandığımız krediler için BSMV (banka ve sigorta muameleleri vergisi) vergisi ödemekteydik. Bu vergi, kredi faizlerinin artmasına sebep olmakta ve maliyetlerimizi arttırmakta idi. Konu, yaptığımız çalıştaylarda da gündeme gelmiş ve sorunu ilgili bakanlıklarla paylaşmıştık. Nitekim bu konuda gerekli adımlar atıldı ve kanun sene başı itibariyle yürürlüğe girdi.

Sektörümüzde yatırım maliyetlerini azaltması sebebi ile hem Makine Teçhizat üreticilerimizin, hem de yatırımcılarımızın istifade edeceği bu kanunun sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz.

Bu vesile ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Fikri IŞIK ve Maliye Bakanımız Sn. Naci AĞBAL'a sanayimizin taleplerini hızla hayata geçirdikleri için teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
Yavuz EROĞLU
PAGEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Konuyla ilgili 01.01.2016 tarihli RESMİ GAZETE için lütfen tıklayınız.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Fikri Işık'a, 16 Aralık 2015 tarihli Çalışma Ziyaretimizin ayrıntıları için lütfen tıklayınız.

2016 takvim yılının ilk torba kanunu olan 6655 sayılı kanun 01.01.2016 tarihinde yayınlanmış ve tüm maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Tarih/Sayı : 20160101.001
Konu : BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN
Özet : 2016 takvim yılının ilk torba kanunu olan 6655 sayılı kanun 01.01.2016 tarihinde yayınlanmış ve tüm maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

1- 6802 sayılı gider vergileri kanunundaki istisnalar ile ilgili 29. maddeye ekleme yapılarak, Sanayi Sicil Belgesine haiz sanayi işletmelerce üretimde kullanılmak üzere alınan makine teçhizatın finansmanı için kullanılan krediler BSMV den istisna edilmiştir.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3