Kargoyla 5 Adet Ürün Sınırı Kalktı Ama..

Sanayiciler numunelerinin belirli risk analizleriyle gümrüklenmeden hızla teslimini talep ediyor!

30 Mayıs 2019 tarihi itibariyle; posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla yurtdışından gelen ve bedeli gönderi başına toplam 22 Euro’yu geçmeyen eşyalardan da gümrük vergisi tahsil edileceği karara bağlandı. Daha sonra alınan ek bir kararla, bir birey bir ayda yurt dışından en fazla 5 ürün, şirketler ise 5 adet numune sipariş edebiliyor.

Karar 14 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Ancak söz konusu kararlar özellikle firmaların numune teminine getirdiği sınırlama itibariyle ticari akışı olumsuz etkiliyor

Özellikle dış ticaret yapan firmalar karşılıklı numuneler göndererek çalışmaktadırlar, gümrüklerden numunelerin çekimi gümrük vergileri yanında zamanda almaktadır. İhracatçılarımız zamanla yarışmaktadır. Düşük bedelli numunelerin kabulünde doğrudan alıcıya teslim yerine, gümrük işlemleri ile uğraştırılması, üretim ve teslimat süresini uzatmakta, getireceği ek maliyet bir yana, en önemlisi zaman ve uzun vadede de pazar kaybına neden olmaktadır. Ayrıca yurtiçinde kurulan Ar&Ge merkezlerinin, işleyiş süreçlerinde çok yüksek sayıda numune alıp vermek çok önemli yer tutmaktadır. Geçen hafta başkanlığını yaptığımız son TOBB Plastik Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi toplantımızda da gündeme getirdiğimiz bu konu TOBB aracılığıyla kamuya iletilmiş ve düzenleme bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Ekte verilen Gümrük Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 7) ile artık tüzel kişilerdeki 5 adet sınırlaması kalkmıştır.

Kısıtlamanın kalkması sevindirici bir gelişme olmakla birlikte özellikle numuneler konusunda, gümrüklerdeki vakit kaybını engelleyecek ek önlemlerde alınmasında fayda görmekteyiz. Özellikle Ar&Ge Merkezleri için ise gelen numunelerinde tamamen bir muafiyet uygulanması ve sanayicilere ait numunelerin belirli risk analizleriyle gümrüklenmeden hızla tesliminin faydalı olacağını düşünüyor, bu konudaki çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Gümrük Genel Tebliği'nde Yapılan değişiklik hakkında

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5