Karadeniz Temizliği Ödüllü Gençlik Makale Yarışması

Karadeniz’de Kirliliği Azaltacak Fikirler Ödüllü Gençlik Makale Yarışmasında

PAGEV olarak işbirliği yaptığımız BSEC (Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü) ve (ICBSS) Uluslararası Karadeniz Çalışmaları Merkezi; Karadeniz’de giderek artan kirlilik sorununa karşı gençleri bilinçlendirmek ve harekete geçirmek için Bölgesel Gençlik Makale Yarışması düzenliyor. Gençlerde çevre dostu davranışların ve çevre bilincinin yerleştirilmesini hedefleyen yarışma; denizlerde kirlilik ve çöp birikmesinin önüne geçmeye yönelik sürdürülebilir uygulamaların gençlerin öncülüğünde yerleşmesini ve gençlerde çevre bilincinin oluşmasını amaçlıyor.

Bölgesel Gençlik Makale Yarışmasına; Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü (KEİÖ) üye devletlerinden birinin (Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Kuzey Makedonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna) vatandaşı olan ve 15 ila 18 yaş arasındaki lise öğrencileri katılabilecekler. Yarışmada Birincilik Ödülü 1.000 EURO, İkincilik Ödülü 500 EURO, Üçüncülük Ödülü 300 EURO, Dördüncülükten Onunculuğa olan dereceler ise Katılım Belgesi ile ödüllendirilecektir. Birinciliği kazanan makale sahibi, 2022 ilkbaharında düzenlenecek olan (yer ve tarih kesinleştirilecek) Proje Sonuç Konferansı’na davet edilecektir.

Yarışmaya katılacak Makaleler, aşağıdaki sorulardan birini veya birkaçını ele almalıdır:

-Karadeniz’de çöp birikmesiyle nasıl mücadele edilebilir? Fikir ve/veya deneyimlerinizi paylaşınız.
-Denizlerde çöpün önlenmesi neden önemlidir?
-Karadeniz’in temizliğinin önündeki engeller nelerdir?
-Denizlerdeki çöpün toplanmasına yönelik halk/gençlik etkinliklerine katıldınız mı? Katılmadıysanız, sizi katılmaya ne teşvik eder?

Makaleler İngilizce veya Rusça olarak hazırlanarak gönderilmelidir. Makalelerin uzunluğu 1000 sözcükten az, 2000 sözcükten çok olamayacaktır. Sözcük sayısına kaynakça da dahil olacaktır. Makalelerde dipnotlar ve kaynakça kısmı da yer almalıdır. Sözcük sınırlarının dışında kalan, konuyla ilgisiz, göndermeler ve en az bir kaynak içermeyen makaleler ise dikkate alınmayacaktır.

Yarışmaya Katılım Kuralları

Her katılımcı yalnız bir makale ile başvurabilir. Eş yazarlı makaleler kabul edilmeyecektir.

Makaleler PDF veya MS Word (Doc/Docx) formatında gönderilmelidir. Dosya adı “SOYAD, Ad” şeklinde oluşturulmalıdır.

Makaleler eposta yoluyla bsvkc@bsec-organization.org adresine gönderilmelidir.

Eposta konu başlığı Essay Submission 2021_Yazarın adı

Yarışmaya katılım için son tarih 30 Eylül 2021 olup, 8 Ekim 2021 tarihinde Ön Eleme Sonuçlarının duyurulmasının ardından, 30 Ekim 2021 tarihinde ise Final Sonuçları duyurulacaktır.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3