İTHALAT YAPILAN ÜLKELER VİRÜS ETKİSİYLE EVRAK VEREMİYOR; FABRİKALAR HAMMADDE BEKLİYOR!

Dünya genelinde hızla yayılarak insan sağlığını ciddi biçimde tehdit eden Korona Virüs (COVID-19) salgını nedeniyle kamu ve özel sektör oldukça zor günler geçirmektedir. Plastik sektörü olarak yaşadığımız bu zorlu süreci ülke olarak bir an önce aşmak için üzerimize düşen görevi azami gayret ile yapmaya çalışıyoruz.

Temel ihtiyaç olan gıdaların kapalı ambalajlarla insanlara ulaşması ve toplu yemek tüketilen ortamlarda tek kullanımlık yiyecek gereçleri, plastik medikal malzemeler ile virüsle mücadeleye önemli katkı sunuyoruz. Sektör bir yandan bu mücadeleyi sürdürürken, diğer yandan da üretimde girdi olarak kullandığı hammaddenin %85’ini yurtdışından ithal etmesi gerektiği gerçekliği ile de farklı sorunlar ile karşılaşmaktadır.

Bu çerçevede PAGEV üyemiz firmalar; AB ülkelerinden ATR eşliğinde gelen malların ithalatında ibraz edilmesi istenilen Menşe Şahadetnamesi tedarik sorunu yaşamaktadır. Korona salgını tüm dünyada hayatı felç ederken, kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışanları da eve kapatmış ve uzaktan çalışmak zorunda bırakmıştır. Bunun sonucunda çoğu Avrupa ülkesinde işlemler aksamaya başlamış, düzenlenmesi gereken menşe şahadetnamesi gibi bazı evraklar düzenlenememiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 25.03.2020 tarih ve 53484125 sayılı yazıda; özetle “BİLGE Sistemi tarafından menşe şahadetnamesinin talep edilmeyen durumlar için eşyaya ilişkin başkaca bir tereddüdün bulunmaması halinde söz konusu eşya için menşe şahadetnamesinin talep edilmemesi gerekmektedir” denilmiştir.

Ancak BİLGE sistemi tarafından menşe şahadetnamesi talep edildiği durumlarda maalesef işler karışmaktadır. An itibarı ile AB de yerleşik birçok firmadan menşe şahadetnamesi temin edilememekte, bu durum sonucunda firmalarımız ithalatın yapılabilmesi için yüklü miktarlarda teminatlar yatırmak durumunda kalmaktadır. Ayrıca bu işlemlerin gerçekleşmesi için gereken uzun işlem süreci de üretimi de olumsuz etkilemektedir.

Söz konusu güncel sorunun çözümü için, PAGEV olarak Ticaret Bakanlığımız ile temasa geçtik. Bakanlığımıza; Korona Virüs Salgını geçene kadar ve yurtdışındaki kamu kurumları tam anlamıyla randımanlı çalışana kadar geçecek bu süre zarfında, daha önceki emsal uygulamalarda olduğu gibi; AB’ndeki ihracatçının düzenleyeceği “ihracatçı beyanının” esas alınarak bu geçici sorunun çözülmesi ve üretimin yavaşlamaması gerektiğini ifade ettik. Süreçle ilgili gelişmeleri ayrıca paylaşacağız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3