İran Dışı Ülkelerden Faturalanan İran Malları İçin Rahatlama Sağlandı!

24 Temmuz 2017 Pazartesi günü aniden başlayan "İran’dan ithalatta zorunlu fatura onayı" uygulaması, firmalarımızın hammaddelerini gümrükten çekememesine yol açmış, üretim sıkıntısı yanında bunu fırsat bilen bazı spekülatörler sanayicimize daha yüksek fiyattan hammadde satma hevesine kapılmıştı. Konu hakkında gerekli çalışmaları ivedilikle başlatmış ve 29 Temmuz 2017 tarihinde ilk müjdeyi vermiş ve uygulamanın şimdilik durdurulduğunu paylaşmıştık. Mağdur firmalarımız mallarını gümrüklerden çekerek, üretimlerine devam etmişlerdi.

Yine bu çerçevede uygulamanın tekrar başlayacağı günün 21 Eylül 2017 olduğunu ve bu tarihten itibaren tüm ithalatlardan imza ve mühür tasdiği isteneceğini belirtmiştik.


Konuyla ilgili olarak PAGEV Başkanı Sn. Yavuz Eroğlu'nun katıldığı Bloomberg TV Ana haber programını izlemek için tıklayınız.

Bu aşamada tasdik sürecindeki bürokrasinin azaltılması ve özellikle Dubai ve başkaca ülkeler üzerinden gelen İran Menşeli malların tasdik süreçlerinin netleştirilmesi konusunda Bakanlığımızla irtibatta olacağımızı belirtmiştik.

Konunun takibi ve yapılan istişareler sonucunda 3. ülkelerden gelen İran malları için olumlu ilerlemeler kaydedildi. Nitekim; “İran’dan sevk faturası ile çıkan ürünlerin satış faturasının farklı bir ülkede düzenlenmesi durumunda İran’dan hazırlanan sevk faturası üzerindeki konsolosluk tasdiki yeterli olacaktır. Ancak, konsolosluk tasdiki olan faturanın numarası 3. ülkeden kesilen faturada belirtilmedi ise o faturaya ilişkilendirilmelidir” şeklinde bir düzenlemeyle bu konuda bir rahatlama sağlanmıştır.

Sürecin kalıcı çözümü noktasında konunun takipçisi olmaya devam ediyor, Bakanlığımız, STK'lar ve İranlı iş dünyası ve yetkililerle çoklu görüşmelere devam ediyoruz. Yine bu noktada İran'a ihracat yapan firmalarımızın zaman kaybı ve maliyet arttıran bürokratik sorunlarının çözümü için de çalışmalar yapıyoruz.

Bu çerçevede firmalarımızın başta plastik, kauçuk, petrokimyasal ürünler olmak üzere ilaç, oyuncak, kozmetik ve boya ürünlerinin İran'a ihracatında karşılaştıkları sorunları da gerek İran Ticaret Müsteşarı Sn. Hamid Zadboom, Sn. Mahmoud Ahmedi ve gerek D-8 (Developing Eight Organisation) Genel Sekreteri Sn. Seyid Ali Muhammed Musavi ile yaptığımız görüşmelerde ele aldık.

Aşağıdaki linklerde bu konuda yürüttüğümüz çalışmalara ait detayları inceleyebilirsiniz. Yeni gelişmeleri web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak PAGEV Başkanı Sn. Yavuz Eroğlu'nun katıldığı Bloomberg TV Ana haber programını izlemek için tıklayınız.

İran Ticaret Müsteşarı Sn. Hamid Zadboom ile Görüşmemizin detayları

İran Ticaret Müsteşarı Sn. Mahmoud Ahmedi ile Görüşmemizin detayları

D-8 Genel Sekreteri Sn. Seyid Ali Muhammed Musavi ile Görüşmemizin detayları

Basında yer alan haberler; Dünya Gazetesi, Yeni Şafak GazetesiSabah Gazetesi

Zorunlu konsolosluk onayı geçici olarak durduruldu haberi için tıklayınız.

PAGEV detaylı bilgi notu için tıklayınız.

Sektörü Bilgilendirme Mailimiz için tıklayınız.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5