İran’dan ithalattaki tasdik şartı için alınan ek sürenin bitiş tarihi belli oldu

24 Temmuz 2017 Pazartesi günü aniden başlayan "İran’dan ithalatta zorunlu fatura onayı" uygulaması, firmalarımızın hammaddelerini gümrükten çekememesine yol açmış, üretim sıkıntısı yanında bunu fırsat bilen bazı spekülatörler sanayicimize daha yüksek fiyattan hammadde satma hevesine kapılmıştı. Konu hakkında gerekli çalışmaları ivedilikle başlatmış ve 29 Temmuz 2017 tarihinde ilk müjdeyi vermiş ve uygulamanın şimdilik durdurulduğunu paylaşmıştık. Mağdur firmalarımızın mallarını bir an evvel gümrüklerden çekerek, üretimlerine devam etmelerini tavsiye etmiştik.

Bu çerçevede dün; 21 Ağustos 2017 tarihine kadar İran'dan ithalatlarda fatura tasdiki aranmamaya devam edileceği, bu tarihten sonra ise tasdik isteneceği bilgisini aldık. Ayrıca toplamda 45 gün olan talebimize uyumlu olacak şekilde 21 Ağustos’a kadar (bu tarih dahil) yüklenecek mallara 30 günlük bir ek süre verilmiş olup (durumu kanıtlayan; CMR, Konşimento vb. yükleme belgelerinin ibrazı halinde), bu sürenin bitimi olan 21 Eylül 2017 sonrası tüm ithalatlardan imza ve mühür tasdiği istenecektir (Yani 21 Ağustos’a kadar İran’dan yüklediğiniz malınız 21 Eylül’den önce gümrüklendiği sürece Fatura Onayı gerekmeyecektir).


Konuyla ilgili olarak PAGEV Başkanı Sn. Yavuz Eroğlu'nun katıldığı Bloomberg TV Ana haber programını izlemek için tıklayınız.

Bu aşamada tasdik sürecindeki bürokrasinin azaltılması ve özellikle Dubai ve başkaca ülkeler üzerinden gelen İran Menşeli malların tasdik süreçlerinin netleştirilmesi konusunda Bakanlığımızla irtibattayız. Bu konunun da çok kısa zamanda netlik kazanacağını umuyoruz.

Sürecin kalıcı çözümü noktasında, konunun takipçisi olmaya devam ediyor, Bakanlığımız, STK'lar ve İranlı iş dünyası ve yetkililerle çoklu görüşmelere devam ediyoruz. Yine bu noktada İran'a ihracat yapan firmalarımızın, zaman kaybı ve maliyet arttıran bürokratik sorunlarının çözümü için de çalışmalar yapıyoruz.

Bu çerçevede firmalarımızın başta plastik, kauçuk, petrokimyasal ürünler olmak üzere; ilaç, oyuncak, kozmetik ve boya ürünlerinin İran'a ihracatında karşılaştıkları sorunları da gerek İran Ticaret Müsteşarı Sn. Mahmoud Ahmedi ve gerek D-8 (Developing Eight Organisation) Genel Sekreteri Sn. Seyid Ali Muhammed Musavi ile yaptığımız görüşmelerde ele aldık .

Aşağıdaki linklerde bu konuda yürüttüğümüz çalışmalara ait detayları inceleyebilirsiniz. Yeni gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak PAGEV Başkanı Sn. Yavuz Eroğlu'nun katıldığı Bloomberg TV Ana haber programını izlemek için tıklayınız.

İran Ticaret Müsteşarı Sn. Mahmoud Ahmedi ile Görüşmemizin detayları

D-8 Genel Sekreteri Sn. Seyid Ali Muhammed Musavi ile Görüşmemizin detayları

Basında yer alan haberler; Dünya Gazetesi, Yeni Şafak GazetesiSabah Gazetesi

Zorunlu konsolosluk onayı geçici olarak durduruldu haberi için tıklayınız

PAGEV detaylı bilgi notu için tıklayınız

Sektörü Bilgilendirme Mailimiz için tıklayınız

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3