İKMİB PTG Genel Kurulu SON BİLGİLERİ

İKMİB PTG OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU 23 KASIM’DA

DİKKAT!!! İKMİB (BUGÜN) OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULUN YERİNİ DEĞİŞTİRDİ..!

Sektörümüzün birçok sorunu var ve bunları çözmek için elbirliği ile çalışmamız gerekiyor. Tahsilatlarda sorun var, ihracatta sorunlar var, eleman bulmak sorun, dört bir yanda savaş, piyasa yavaşlamış durumda… İşte böyle bir ortamda koyun can derdinde, kasap et derdinde misali dedirtecek gelişmeler yaşıyoruz.

Tüm bu koşullar altında İKMİB 17 Mayıs’ta bir oldu bittiyle (Plastik Tanıtım Grubu) PTG’yi kurarak ihracatçıdan yaptığı kesintiyi %100 arttırdı.Plastik Tanıtım Grubu Kesintisi Hakkında Önemli Açıklamalar.
Linki Tıklayarak İzleyebilirsiniz.

Şu ana kadar yapılan kesinti tutarı 3 milyon TL’yi geçti ve her geçen gün artıyor. Eğer bu grup kapanmazsa tebliğ, kesinti miktarını 6 katına kadar da çıkarmalarına imkan veriyor. Toplamda İKMİB ve PTG için ihracat başına kesilen miktar Binde 1. Yani ortalama yüzde %10 kar eden bir firmanın ihracat karının %1’i. İKMİB’in zaten kendi görevi olan ve kesinti yaptığı tanıtım hizmeti için, ikinci kez %100 artışla bir kesinti yapması kabul edilemez.

İKMİB’in bütçesine ne oldu da artık yetmemeye başladı? Plastikçilerden yapılan kesintiyi toplamda iki katına çıkararak mı bu sorunu çözecek? İhracatçıya yeni bir zorunlu kesinti oluşturmadan önce kendi harcamalarını kontrol etmesi, gereksizleri azaltması daha doğru bir yöntem olmaz mı?

İKMİB, PLASFED ve PAGDER bu Plastik Tanıtım Grubunu ve kesintisini savunuyor. Bununla ilgili İKMİB ihtarnameler göndererek, size yaptığımız bilgilendirmeyi durdurabileceğini sanıyor. Çünkü biliyorlar ki, bu bilgilendirmeler olmasa, sektör böyle bir konudan habersizken, bu grup kesintilerini devam ettiriyor olacaktı. Peki niye bu grup Plastik Tanıtım Grubu kesintisini savunuyor?

İKMİB Başkanlığı, bir oldu bitti ile tanıtım grubunu kuran ve PTG’nin bağlı olduğu İhracatçı Birliğimiz. PLASFED Başkanı, aynı zamanda İKMİB Başkan Yardımcısıdır. PAGDER Başkanı ise İKMİB Yönetim Kurulu üyesidir ve PAGDER bir PLASFED üyesi dernektir. Anlaşılacağı üzere birbirinin içinden çıkan Rus bebeği “Matruşka” gibi yapılar bunlar. Bir ortak özellikleri daha var. Hepsi ihracatçılardan yapılan kesintilerle oluşturulan bu PTG fonunun kurucusu veya yönetim kurulunda yer almaktalar. Dolayısıyla bu sebeple, ihracatçılarımızdan yapılan kesinti devam etsin diye duyurular atmaktalar.

Şimdi de İKMİB Başkanlığı, kendi sanki tarafsızmış ve sektörde bu konuda bir kavga varmış gibi bir algı yaratıp kendini olayın dışına çıkarmaya çalışıyor. Kavga edenler, İKMİB ve PTG Yönetim Kurulunda yer alanlardır ve kontrollerindeki PTG Kesintisinin bitirilecek olmasından dolayı büyük bir rahatsızlık içindedirler.

Gerçekte Sektörde bu konuda bir kavga yok. Nitekim diğer tüm sektörlere de örnek olacak şekilde; TOBB Plastik, Kauçuk, Kompozit Sanayi Meclisi, İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Fleksibıl Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD), Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA), Kompozit Sanayicileri Derneği, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Polistren Üreticileri Derneği EPSDER'in de aralarında bulunduğu, sektörümüzün en büyük STK’ları bu haksız PTG Kesintisi karşısında kenetlendi ve her platformda bu haksız kesintinin bitirilmesi konusunda özlediğimiz birliktelik örneğini sergilediler.

Bugünde İKMİB, PLASFED ve PAGDER sektörün tepkisinden korktukları için, bu işin büyüsü kaçtı, ahengi bozuldu, biz de artık kapansın istiyoruz gibi söylemlerle, özür üzerine özür dileyerek, aklımızla oynamaya çalışıyorlar. İKMİB Başkanlığının daha geçen hafta, sektörün yoğun tepkisi karşısında PTG ben de kapansın istiyorum demesini, bir yanlıştan dönülmesi anlamında bizde çok olumlu karşılıyoruz. Ancak hemen sonra, İKMİB Yönetim Kurulunda yöneticileri yer alan bir derneğin, firmaları arayarak; Genel Kurula katılarak PTG kesintisi devam etsin diye oy verin dediklerini duyuyoruz. İKMİB Başkanının söylemi ile kendi Yönetim Kurulunun davranışları arasındaki çelişki çok net görünüyor.

En büyük korkuları ise bugüne kadar topladıkları ve bir projeleri olmadığı için atıl duran, 3.000.000 TL’ye yakın kesintisinin Olağanüstü Genel Kurul’da firmalara iadesini istiyor olmamız.

Tanıtımla uzaktan yakından ilgisi olmayan ve sadece ihracatçıdan yeni bir zorunlu kesinti yapıp maliyetini arttırmaktan başka işe yaramayan bu PTG kesintisini bitirmek ve 17 Mayıs'tan itibaren yapılan kesintileri firmalarımıza iade ettirmek için 23 Kasım’da Olağanüstü Genel Kurul’da olalım. Unutmayalım ki bizler orada olursak, bugün PTG Kesintisini savunanlar bile orada sektörün tepkisinin önünde duramayacak ve her türlü oyun boşa çıkacaktır.

İKMİB’in Son Dakika (Bugün) Açıkladığı Yeni Genel Kurul Adresi:

23 Kasım 2016 Çarşamba / Saat 11:30

(İlk açıklanan 22 Kasım tarihi çoğunluk sağlanamayacağı için, Genel Kurul 23 Kasım'da yapılacaktır)

PULLMAN İSTANBUL AIRPORT HOTEL&CONVENTION CENTER - BALO SALONU
Adres: Yenibosna Merkez Mahallesi, 1. Asena Sokak, No: 15
Bahçelievler - İstanbul

OTELE ULAŞIM KROKİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Plastik Tanıtım Grubu Kesintisi Hakkında Önemli Açıklama

PTG Plastik Tanıtım Grubunun Detayları

Plastik Tanıtım Grubu ve Sektöre Yükü hakkında bilgi paylaşımı videosu

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3