HAKSIZ TARTIM ÜCRETİ (VGM/DBA) KESİNTİSİNE İHRACATÇI TEPKİSİ!

Türkiye’de ihracat yapan tüm sektörlerdeki firmalarımızı ilgilendiren bir haksız kesintiyle daha karşı karşıyayız.

1 Temmuz 2016 tarihinden beri, deniz yoluyla yapılan ihracatlarda acenta veya hat operatörünüzden gelen ihracat masrafları içinde VGM veya DBA hizmeti adı altında konteyner başı tartım masrafı çıkartılmaktadır. Bu kesintinin toplamda yıllık Türkiye ihracatçılarına tutarı 360.000.000 TL’ye varmaktadır.

Firmalarımızdan bildirim ücreti olarak konteyner başı 5 Dolar - 7 Dolar, tartım ücreti olarak da 20 - 30 Dolar arası haksız bedeller tahsil edilmektedir.

HAKSIZ TARTIM ÜCRETİ (VGM/DBA) KESİNTİSİNE İHRACATÇI TEPKİSİ!

Aşağıda firmalarımızın ödediği masrafa ait örnek makbuz bulunmaktadır. Siz de ihracat masraf dosyanızdan; hat operatörünüze veya acentanıza ödediğiniz benzer masrafı kontrol edebilirsiniz.

Söz konusu masrafların kanun dışı ve kontrolsüz olmasından dolayı, bu haksız kesintinin yeniden düzenlenmesi için; TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Sektör Meclisi'mizin kararı ile bir çalışma başlattık. Firmalarımız konunun detayına alttaki linkte yer alan Video’dan ulaşabilirler. İhracatçımızın maliyetlerini arttıran bu kesinti ile ilgili de; Bakanlık, sektör ve kamuoyu nezdinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Sektör farkı gözetmeden tüm ihracatçılarımızı ilgilendiren bu konu ile ilgili detaylar aşağıdaki linklerde yer almakta olup, konu hakkında gelişmeleri siz ihracatçılarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Tartım Ücreti (VGM veya DBA) Kesintisi Bloomberg HT AnaHaber Bilgilendirme Videosu

İhracatçılara Haksız Tartım Ücreti Kesintisi Haber Detayı için lütfen tıklayınız.

İhracatçılarımızdan yapılan Haksız Kesintiye "Örnek Kesinti Makbuzları" için lütfen tıklayınız.

10 Soruda İhracatçılar İçin Konteyner Tartımı (SOLAS)

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3