Hammadde İthalat Tebliği 3. kez değişti ve biraz önce (14 Mart 2015, saat 02:20) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Değerli Sektör Mensuplarımız,

Tebliğ 3. kez değişti ve biraz önce (14 Mart 2015, saat 02:20) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Artık sektöre danışılmadan yapılan düzenlemelerin ihtiyaçları karşılamadığının herkes tarafından anlaşıldığını umuyoruz. Biz 6000 firmada çalışan 250.000 kişilik büyük bir aileyiz. Ailemiz; fabrikalarımızı durduran, masraflarımızı arttıran böyle yanlış bir düzenleme ile ilgili kenetlendi ve sonuca ulaştı. Hayırlı olsun...

Dün yayınladığımız bilgi notunun ardından, sabah 200 sektör mensubumuzun katıldığı toplantımızda, tebliğ sürecinin önemli detaylarını paylaşıp değerlendirdik. Taslak tebliğ üzerinde önerileri konuştuk ve bunları gerekli makamlara ilettik. Gün içinde Ankara’da tebliğin yazılma sürecini yakından takip ettik ve neticede 3. kez tebliğ değişikliği gerçekleşti.

Tebliğ sürecini başından beri yakından takip eden ve Ankara'da yapılan son toplantıya da başkanlık eden TBMM Gaziantep Milletvekilimiz Sn. Halil MAZICIOĞLU, bir kez daha tebliğin ivedi bir şekilde Resmi Gazete'de yayınlanmasını sağladılar.

Bu yeni tebliğ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri'nden “Kapsam Dışı Yazısı" alınma şartının ortadan kalktığı görülecektir. Hammaddelerimiz gümrüklere ulaştığında, tebliğde belirtilen evrakların gümrüklere teslimi ile ithalat yapılacaktır. Ayrıca laboratuarda analiz yapılması şartı da ortadan kaldırılmıştır.


Bu tebliğ ile kısa vadede soruna çözüm üretilirken esasen geri dönüşüm konusunda Bakanlıkların görüşlerinin doğru bilgilendirme ile oluşması çok önemlidir. Bu sebeple Ekonomi Bakanlığımıza, konunun muhatabı olan tüm paydaşları (ilgili Bakanlıklar, Sivil Toplum Örgütleri, AB temsilcileri, Petkim) içeren bir komisyon kurulması, bu komisyonun "Geri Dönüşüm" konusunu, bilimin ve tekniğin geldiği son durumu da göz önüne alarak değerlendirip, 1980’lerde oluşturulmuş, bu tebliği de içeren ana mevzuatın, bu komisyonun elde ettiği sonuçlara göre yenilenmesi yönünde başvurumuzu geçen hafta yaptık.

Ayrıca 17 Şubat 2015 tarihinden önceki tebliğdeki gibi ithalatçı beyanına dayanan sisteme dönmek adına gerek iptal gerekse temyiz davasına müdahil olunması ile ilgili çalışma yapan sektörümüzün sivil toplum örgütleriyle işbirliğimiz de devam edecektir.

Emeği geçen tüm meslektaş, paydaş ve Sivil Toplum Örgütlerimize teşekkür ediyorum. Adlarını özellikle zikretmek istediğim, ekteki destekçi ve dostlarımıza da şükranlarımı sunuyor, tebliğin ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum. Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen sektör mensuplarımız bizimle iletişime geçebilirler.

Vakfınız hizmetinizdedir...

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı

Not: İlgili dokümanlara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

 

İLGİLİ DÖKÜMANLAR

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5