HAMMADDE ASKIYA ALMA VE TARİFE KONTENJANINA BAŞVURU İÇİN SON GÜN 15 ŞUBAT...

HAMMADDE ASKIYA ALMA VE TARİFE KONTENJANI İÇİN BAŞVURU YAPMAYI UNUTMAYIN...!

Başvuru İçin Son Tarih: 15 Şubat

Değerli Sektör Mensubumuz,

Ekonomi Bakanlığının yürüttüğü Askıya Alma ve Tarife Kontenjanı sistemine göre Türkiye ve AB'de üretimi bulunmayan hammadde ve ara mamul niteliğindeki ürünler için askıya alma, AB ve Türkiye'de üretimi bulunan ancak yetersiz olan hammadde ve ara mamul niteliğindeki ürünler için ise tarife kontenjanı (kota) uygulanmaktadır.

Türkiye’de yerleşik, söz konusu ürünü üretiminde kullanan, üretici firmalar, askıya alma başvurusu yapabilir. Projenin Türkiye'deki yürütücüsü Ekonomi Bakanlığı olup, askı ve tarife kontenjanı başvuruları elektronik ortamda (askiyaalma@ekonomi.gov.tr) ve ayrıca ıslak imzalı olarak Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne iletilmektedir. Başvurular yılda iki kez yapılmakta olup bunlar 15 Şubat ve 15 Ağustos dönemleridir.

Bakanlığa yapılan başvurular, Avrupa Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Ekonomik Tarife Sorunları Grubuna (ETSG) iletilmektedir. Tüm AB üyesi ülkeler ve Türkiye’den toplanan talepler (askıya alma, temdit, itiraz) ülkemiz delegelerinin de katıldığı ve yukarıda takvimi verilen toplantılarda müzakere edilir. Bu müzakereler sonucunda, ilgili dönemin askıya alma rejimi güncellemeleri (uygulamaya giren ve çıkan ürünler) Komisyona iletilir. Komisyon tarafından nihai kararın verilmesini müteakip, Askıya Alma Sistemi güncellemeleri AB ve Türkiye’de eş zamanlı olarak yürürlüğe girer.

Bu sistemden faydalanabilmek için Avrupa ve Türkiye'de üretimi bulunmayan ya da yetersiz olan ürünü çok detaylı olarak tanımlamak gerekmektedir. Genel ürün tanımı içeren başvurular başarılı olmamaktadır. Bu nedenle başvuru formlarının hazırlanması büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Önümüzdeki başvuru süreci için son tarih olan 15 Şubat 2015 tarihine kadar yeni başvurularınız için her türlü destek ve yardım için Vakfımız Teknik Koordinatörü Yağmur Cengiz (yagmur.cengiz@pagev.net.tr, 0212 425 13 13) ile iletişime geçebilirsiniz. Gerekli tüm dökümanlar aşağıdaki linklerde verilmiştir.

 

İLGİLİ DÖKÜMANLAR

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3